FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Pozitív a magyar EU-elnökség mérlege
|
|
Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője szerint a 2011. első félévi soros magyar EU-elnökség eddigi mérlege pozitív, eddig egyetlen ülésen sem merült fel, hogy Magyarország ne lenne alkalmas az elnökségre. |
|
Létrehozva: 2011. január 31., 19:24 |
A képviseletvezető egy hónappal a magyar elnökségi start után az MTI-nek hétfőn azt mondta, hogy a magyar elnökségi program tartalmával és kiegyensúlyozottságával, az euró megvédésének fő céljával az Európai Bizottság teljesen egyetértett; a januárban Gödöllőn megrendezett négy informális miniszteri tanácskozást tárgyszerű légkörben tartották. A felek álláspontja összhangban volt, és a tanácskozások technikai-logisztikai részletei is osztatlan elismerést arattak - mondta.
Úgy fogalmazott, az a kijelentés, hogy Magyarország esetleg nem alkalmas az EU-elnökségre, egyetlen hivatalos megbeszélésen sem merült fel. "Itt ezt nem osztották, informális beszélgetéseken sem hallottam ilyen jellegű kommenteket" - mondta, és megjegyezte, nem érzékelt a magyar demokrácia állapotával kapcsolatos félelmet a Budapestre érkező bizottsági kollégáinál.
Azt mindenki tapasztalja, hogy nagyon komoly politikai vita alakult ki elsősorban a médiatörvénnyel kapcsolatban, ebben az ügyben viszont az Európai Bizottság világosan állást foglalt - mondta, és emlékeztetett rá: José Manuel Barroso bizottsági elnök kijelentette, kétség sem fér ahhoz, hogy Magyarország jogállam. Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy a médiatörvény összhangban van-e a vonatkozó uniós szabályozással, s ebbe az alapjogi charta bizonyos paragrafusainak megfelelés is beleértendő - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy Neelie Kroes médiaügyi biztos legutóbbi levelével lezárult-e a bizottsági vizsgálódás, azt felelte: ez a magyar kormány válaszától függ. "Én és az Európai Bizottság arra törekszünk, hogy tárgyszerű, értelmes vita alakuljon ki" - mondta, hozzátéve, nem ellenségeskedésről van szó, hanem meg kell nézni mindkét oldal érdekeit, és ennek alapján dönteni.
Szűcs Tamás azt mondta, az eddigi informális miniszteri találkozókon tartalmas vita folyt a szakpolitikai kérdésekről, a médiatörvény egyik tanácskozás napirendjén sem szerepelt. Kifejtette, az első napokban-hetekben az EU-elnökségi feladatok irányítása szorosan összebogozódott a médiatörvény körüli vitával, "de nem érdeke senkinek, hogy ez így maradjon".
Az Európai Bizottság magyarországi képviseletvezetője a sikertelenséget előrevetítő véleményeket elhárítva arról beszélt: "nagyon nehéz lesz sikertelennek minősíteni" a magyar elnökséget, ha a kijelölt fő feladatokat követve egyebek között sikerül majd megtenni az euróövezet stabilitása szempontjából fontos intézkedéseket, lezárulhatnak Horvátországgal a csatlakozási tárgyalások, elfogadják a közösségi szabadalomra vonatkozó szabályozást, és előrelépés lesz az energiapolitikában.