FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szmog: marad a tájékoztatási fokozat a fővárosban
|
|
A hétfői mérési adatok alapján továbbra is indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása, mivel a fővárosban - a megkezdődött javulás ellenére - nem csökkent jelentősen a szállópor-koncentráció - közölte az MTI-vel a Főpolgármesteri Hivatal kedden kora hajnalban. Miskolcon a polgármester elrendelte a riasztási fokozatot. Debrecenben javult a levegő minősége. |
|
Létrehozva: 2011. február 1., 08:10 | Utoljára frissítve: 2011. február 1., 10:26 |
A légszennyezettségi állapotot mérő műszerek ellenőrzött adatai alapján a kisméretű szállópor (PM10) szintje két helyen még meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket. Ezek a mérőpontok a Széna téren és az Erzsébet téren voltak. A szállópor hétfői átlagkoncentrációja ugyanakkor egyetlen mérőállomáson sem lépte túl a riasztási küszöbértéket, így Budapesten továbbra sem kell elrendelni a szmogriadó riasztási fokozatát - tartalmazza a hivatal közleménye.
Mint írták, Tarlós István főpolgármester köszönetet mond azoknak a budapestieknek, akik felismerték a helyzet komolyságát, és továbbra is korlátozzák autóhasználatukat (különösen a rendszámtáblán fekete és piros színű, hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek üzembentartói) - a közösségi közlekedést részesítve előnyben -, illetve az ipari pontforrások, kémények azon üzemeltetőinek, akik társadalmi felelősségvállalásuk megnyilvánulásaként önkéntesen korlátozzák a helyhez kötött légszennyező pontforrásaik kibocsátását.
A Főpolgármesteri Hivatal közleményében az áll: Budapest vezetése továbbra is számít a fővárosiak együttműködésére abban, hogy a fővárosi szmoghelyzet romlása, a korlátozó intézkedések bevezetése elkerülhető legyen.
A szmogriadó tájékoztatási fokozatát hétfőn rendelte el Tarlós István főpolgármester Budapesten, mert a kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.
Szmogriadó Miskolcon
Két egymást követő napon a szálló por koncentrációja Miskolcon meghaladta a szmogriadó riasztási küszöbértékét, ezért kedd reggel Kriza Ákos polgármester elrendelte a riasztási fokozatot - tájékoztatta Dobos Tímea, a polgármesteri hivatal szóvivője az MTI-t.
Jelentősen romlott a levegő minősége Miskolcon, a város két automata mérőállomásán, a Búza téren és a Lavotta utcában a szálló por koncentrációja jócskán meghaladta a szmogriadó riasztási küszöbértékét. Dobos Tímea elmondta: a polgármester felszólította Miskolc lakóit, hogy a város egész területén mérsékeljék a szén-, a fa- és az olajtüzelésű kályhák használatát, függesszék fel a porkibocsátással járó tevékenységeket, továbbá a légszennyezettség további romlását elkerülendő ne közlekedjenek személyautóval, használják a közösségi közlekedést vagy járjanak gyalog.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat Észak-magyarországi Regionális Központjának prognózisa szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megye térségében az időjárást anticiklon határozza meg, a felszín közelében igen hideg, párás, ködös a levegő. Az elmúlt éjjel megérkezett északi áramlás hétfő reggelre a megye nagyobb részéről elvitte a ködöt, de az alsó légréteget átkavarni nem tudta. A folytatásban a magasban lassú melegedés indul el, ami még jobban stabilizálja majd a légkör alsó rétegeit. Valószínűleg csak pénteken érkezik olyan légmozgás, mely fölszakítja majd a hidegpárnát.
Debrecenben javult a levegő minősége
Átmenetileg javult Debrecenben a levegő minősége, de újbóli romlására is számítani lehet - közölte Pál Csaba önkormányzati sajtóreferens kedden az MTI-vel.
Tájékoztatása szerint Debrecenben a levegőminőség a hétfői nap során átmenetileg jelentősen javult: a szálló por (PM10) légköri koncentrációjának 24 órás átlagértéke egyik mérőállomáson sem haladta meg a szmogriadó tájékoztatási küszöbértékét.
Ugyanakkor a rövid távú meteorológiai előrejelzések szerint péntekig jelentős változás nem valószínű, így a levegőminőség számottevő javulása nem várható, esetleg újbóli romlása valószínűsíthető - tette hozzá. Az önkormányzat ezért kéri, aki teheti kerülje a személygépjárművek (főként dízel üzeműek) használatát, s lehetőség szerint tömegközlekedési járművel utazzon. Aki teheti, mérsékelje a szilárd- és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát - közölte a sajtóreferens.