FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Czomba: Piacképes szakképzettség három év alatt
A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint rövid távon nem lehet növelni Magyarországon a munkaerő mobilitását, éppen ezért munkahelyeket kell teremteni azokban a térségekben, ahol a legnagyobb a munkanélküliség. Czomba Sándor InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról is, hogy mit tervez a kormány a szakképzés javításának az érdekében.
Létrehozva: 2011. február 1., 09:06 | Utoljára frissítve: 2011. február 2., 13:44

Vannak olyan térségek, ahol jól működik a gazdaság, amelyre könnyen fel lehet fűzni foglalkoztatáspolitikai eszközöket, itt könnyen rendbe lehet tenni a foglalkoztatást érintő problémákat - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára.

Czomba Sándor azonban hozzátette: a többi térségben óriási problémák vannak. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a magyar munkaerő mobilitása a nullához közelít. Ha magyarok mobilabbak lennének, akkor enyhíteni lehetne a foglalkoztatási problémákon is, de érthető, hogy csak nehezen mozdulnak az emberek - véli az államtitkár.

Az, aki egy beregi kistelepülésen eladja a lakását, legfeljebb albérletet tud bérelni a pénzből Budapesten, így nehezen mozdítható, még akkor is, ha a fővárosi régióban jobbak a munkalehetőségek - emelte ki a politikus, aki úgy véli: a mobilitást visszatartja az is, hogy "nem egyszerű ma Magyarországon közlekedni".

Czomba Sándor hangsúlyozta: a keleti és a nyugati régió közötti óriásira nyílt ollót mindenképpen szűkíteni kell, de nem úgy, ahogy a gazdasági és pénzügyi válság idején történt. Akkor ugyanis a jó helyzetű régiók rossz mutatókat kezdtek el produkálni, bár ez a folyamat azóta megállt.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy az elmúlt hónapokban sokat tett a kormány a szakképzés átalakításáért és a Németországban, valamint Ausztriában már jól működő duális szakképzési rendszert próbálja bevezetni Magyarországon.

Úgy véli: a szakképzés problémája az, hogy nagyon hosszú, és hiába szerez valaki papírt, igazán az életben tanulja meg, mit is takar a szakmája. Éppen ezért a kormány szűkítené a képzés időtartamát, és azt tervezi, hogy 18-ról 17 évre viszi le a tankötelezettségi kort és visszahozná a három éves szakképzést.

Lényegesen több lesz a gyakorlati óraszám, és próbálunk minél több vállalkozást bevonni a gyakorlati képzésbe, így el lehetne érni, hogy a harmadik évre piacképes szakképzettséggel rendelkezzenek a fiatalok - hangsúlyozta Czomba Sándor.