fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Németh: Kétcsatornás megközelítés Fehéroroszországgal kapcsolatban
2011. február 2., 17:15
Az Európai Unió kétcsatornás megközelítést érvényesít Fehéroroszországgal kapcsolatban: a hatalommal szemben a kemény fellépést támogatja, a civil társadalommal viszont együttműködést szorgalmaz - mondta el az MTI-nek telefonon Németh Zsolt külügyi államtitkár szerdán Varsóból, ahol egy nemzetközi adományozói konferencián vett részt.

Az államtitkár kifejtette: az EU - a brüsszeli Külügyi Tanács álláspontja alapján - a minszki hivatalos hatalommal szemben a szankciók életbeléptetése mellett van, például a vízumtilalmi listákat illetően, és a politikai bebörtönzöttek szabadon bocsátását követeli, a civil társadalommal azonban az "együttműködés módozatait" keresi. Ez utóbbi céllal összhangban rendezték meg Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter kezdeményezésére a Szolidaritás Fehéroroszországgal című szerdai varsói tanácskozást, amelyen 34 európai ország, az Egyesült Államok és Kanada, továbbá tucatnyi nemzetközi szervezet képviseltette magát.

Németh Zsolt telefonon úgy tájékozatta az MTI-t: felszólalásában hangsúlyozta, a soros magyar EU-elnökség számára nagyon fontos, hogy kinyilvánítsa szolidaritását a fehérorosz néppel. Az államtitkár örvendetesnek mondta, hogy Stefan Füle EU-bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztos bejelentette: az EU 4-ről 16 millió euróra emeli a fehérorosz civil társadalomnak nyújtandó idei támogatás összegét, az Egyesült Államok pedig közölte, 15 millió dollárra növeli saját támogatási összegét.

Németh Zsolt elmondta: Magyarország folytatja a litvániai Vilniusban működő Európai Bölcsészettudományi Egyetem pénzügyi támogatását; az intézményben sok fehérorosz tanár és diák dolgozik, illetve tanul. Budapest negyedik éve nyújt támogatást, ennek idei összege 40 ezer euró. Magyarország ezenkívül vállalja a helyi konzuli koordinációt, hogy a fehérorosz állampolgárok könnyebben, kedvezményesebben juthassanak a vízumokhoz. Hangsúlyozta, hogy a vízumkérdés a demokratizálódási folyamat egyik legfontosabb eleme.

Az államtitkár arra is kitért, hogy az EU ezekben a hónapokban vizsgálja felül szomszédságpolitikáját, ennek eredményét áprilisban hozzák nyilvánosságra. Üdvözölte a lengyel külügyminiszter kezdeményezését egy Európai Demokrácia Alapítvány létrehozására, azzal a céllal, hogy az EU keleti és déli szomszédságában megteremtsék a demokrácia építésének pénzügyi hátterét.

Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a májusi magyarországi keleti partnerségi csúcstalálkozón Aljakszandr Lukasenka elnök "nyilvánvalóan" nem vehet részt, de az ország részvételét "valamilyen formában fontosnak gondoljuk". Kifejtette, "abban vagyunk érdekeltek, hogy Belarusz a keleti partnerség része maradjon, az ország elszigetelése senkinek sem lehet érdeke". Hozzátette, az Európai Unió Fehéroroszországhoz fűződő viszonyát a feltételes együttműködés és a kritikus párbeszéd jellemzi.

(MTI-fidesz.hu)