A kormány megígérte, hogy megvédi a nyugdíjakat, a magánnyugdíjpénztári befizetéseket, és átvilágítja a vagyont. Ennek érdekében Selmeczi Gabriella 2011. február 14-én az Országgyűlés elé terjeszti önálló, több törvénymódosítást tartalmazó indítványát, melynek célja a Kehi helyzetbe hozása az ellenőrzés folyamán. A törvénymódosítás felhatalmazná a Kehi-t arra, hogy ellenőrizze és átvilágítsa a magánnyugdíjpénztári vagyont. A Kehi ellenőrizni fogja az átadás-átvétel folyamatát, minden egyes fillért megvizsgál. A törvénymódosítás lehetőséget adna az ellenőrzési hivatalnak, hogy visszamenőlegesen is megnézze a magánnyugdíjpénztárak működését, azt is, hogy hogyan kezelték a vagyont. Meg fogjuk vizsgálni azt, hogy a működési költségeket hogyan használták fel a magánnyugdíjpénztárak, és a vagyonkezelés célszerű módon, a jó gazda gondosságával történt-e - fejtette ki Selmeczi Gabriella.
A Kehi jogosult lesz megismerni a magánnyugdíjpénztárak működésével kapcsolatban banktitkot, pénztártitkot, üzleti titkot, fizetési titkot, értékpapírtitkot. A törvénymódosítás arról is rendelkezik, hogy a jövőben a Kehi a magánnyugdíjpénztári tagok által befizetett vagyon vizsgálata céljából a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) fog együttműködni, és jogosult lesz a PSZÁF-tól adatokat kérni - tájékoztatott Selmeczi Gabriella, hozzátéve: a Kehi jogosult lesz vizsgálni azoknak a szervezeteknek a működését is, amelyekkel a pénztárak közvetlen kapcsolatban vannak.
A nyugdíjvédelmi megbízott felhívta a figyelmet arra, hogy a magánnyugdíjpénztári vagyon esetében közpénzről van szó. Annak idején, mikor a magánnyugdíjpénztári rendszer felállt, akkor az állami pénzeket csak kezelésbe kapták a pénztárak. Ezen milliárdok nem a magánnyugdíjpénztárak menedzsmentjének a tulajdonát, vagyonát képezik, hanem a magánnyugdíjpénztári tagokét - tette hozzá Selmeczi Gabriella, leszögezve: kötelesség ennek a vagyonnak az átvizsgálása, átvilágítása.
Selmeczi Gabriella reméli, hogy még február végén a törvény jogerős lesz, hatályba lép, és március elsejével már a Kehi is ellenőrizni tudja a vagyonnak az átjövetelét.
Kérdésre válaszolva Selmeczi Gabriella elmondta: az alkotmányban szeretnék az alapelveket lefektetni, rögzíteni, hogy milyen módon, kinek jár a nyugdíj. Ez azért szükséges, hogy utána ne lehessen majd egyszerű parlamenti törvényekkel megkerülni az alapelveket.
A nyugdíjvédelmi megbízott ismertette a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos menetrendet. Március elsejével kerülnek át az adatok a magánpénztárakhoz, melyek tartalmazzák, hogy ki lépett vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Ezután maximum 45 nap áll a magánpénztárak rendelkezésére, hogy kidolgozzák a menetrendet az átadás-átvételre, az elszámolásra vonatkozóan. Ezt a menetrendet a PSZÁF-nak jóvá kell hagynia. Így a pénztártagok reálhozamának kiszámítása április közepén kezdődhet. A tagok egyenlegét azon hónap utolsó napján érvényes tőzsdei részvényárfolyam alapján számolják ki, amikor a vagyonrészüket átadták az állami alapnak - tájékoztatott Selmeczi Gabriella.