A miniszter kifejtette: nem egyszerűen gazdasági-politikai pragmatizmusról van szó, hanem a közös jövőről. Az orosz állampolgárok schengeni vízummentességéről szólva Martonyi János elmondta: Magyarország ezt támogatja, de nagyon sok érdekeltnek nagyon sok részletet kell tisztáznia, ezért nem tudni, meddig tart majd a folyamat. "Magyarország az EU soros elnökeként támogatja Oroszország csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), azon van, hogy a Partnerség a modernizációért program (Oroszország és az EU között) megteljen tartalommal, és vallja, hogy a Keleti Partnerségbe, és az elhúzódó konfliktusok - így a Dnyeszteren túli terület problémájának - megoldásába Oroszországot a lehető legnagyobb mértékben be kell vonni" - mondta.
Rámutatott, hogy a NATO és Oroszország kapcsolatai fejlődnek, és elmélyülőben vannak a lisszaboni orosz-NATO csúcs után. Hangsúlyozta: az orosz-magyar kétoldalú kapcsolatok felfelé ívelő szakaszban vannak kereskedelmi, gazdasági, kulturális és politikai téren egyaránt, s a függőben lévő ügyekben folytatódnak a tárgyalások.
Az orosz külügyminiszter kijelentette, hogy nagyra értékeli az orosz állampolgárok európai vízummentességével kapcsolatos, és egyebek között a NATO-Oroszország Tanácsban képviselt konstruktív magyar álláspontot. Elmondta, hogy Moszkva a magyar soros elnökség ideje alatt zöld utat remél a tavaly Angela Merkel német kancellár által javasolt EU-Oroszország biztonsági együttműködési bizottság megalakításához. Hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok stabil alapokon állnak, s fejlesztésükre lehetőség és igény van.
Martonyi János magyar újságíróknak nyilatkozva elmondta: nagy jelentőséget tulajdonít látogatásának, mivel öt éve nem tett magyar külügyminiszter hivatalos látogatást Moszkvában, és beszámolt arról, hogy a megbeszélés igen jó hangulatban folyt. Kérdésre válaszolva kifejtette: a nyitott kérdések - így az orosz Surgutneftegaz (Szurgutnyeftyegaz) Mol-részvényeinek és a Malév ügyének - a megoldása nem megy nagyon gyorsan, nem is szükséges ilyen várakozásokat kelteni. "A magyar fél pontosan elmondta, mit vár, mit lehet és mit kell csinálni, s a kérdéskört egységes rendszerként kezeli. Most várjuk a választ, de az álláspontok eltérnek. Kőkemény geopolitikai és gazdasági érvek azonban a feleket arra indítják, hogy próbáljanak megoldást találni" - mondta. Hozzátette, hogy nem kell mindig csak a múlttal foglalkozni, hanem a jövő felé kell fordulni, s rámutatott, hogy például a hatalmas orosz projektekkel, így a szocsi olimpia előkészítésével is kell foglalkozni.
Cikk: | Martonyi János Moszkvába látogat |
Cikk: | Martonyi: 2011 Közép-Európa éve |