- Ma sok híradás csak az Európai Unióval, a magyar elnökséggel foglalkozik. Úgy tűnik, Európa ide költözött. Elárulná, mi az Ön feladata a soros magyar elnökségben?
- Jelenleg - államtitkári megbízatásomból fakadóan - én látom el január elsejétől az Európai Távközlési Miniszterek Tanácsának elnöki tisztségét. Ebben a tanácsban készítjük elő azokat a jogszabályokat, amik a jövőben meghatározzák az európai távközlési, informatikai, és digitális iparág jövőjét. Feladatom az, hogy a magyar elnökség alatt egy konszenzusos folyamatban, az Unió más nemzeteinek távközlési minisztereivel közösen megalkossuk Európa új frekvenciastratégiáját és megerősítsük az Európai Hálózatbiztonsági Ügynökség mandátumát.
- Miért van szüksége az Uniónak új frekvenciastratégiára?
- Az Unió egy közös gazdasági térség, amelyben a szolgáltatások, az áruk és a tőke szabadon, korlátozások nélkül áramolhat nyugatról keletre és vissza. Az okostelefonok, az érintőképernyős számítógépek robbanásszerű terjedése megköveteli, hogy az európai mobilszolgáltatók új és újabb frekvenciákon is szolgáltassanak, mert az okosmobilok terjedéséből az következik, hogy nő az internet sávszélesség-igénye. Vagyis az új telefonokhoz gyors internet szükséges. Az egységes frekvenciastratégia megalkotása pedig ennek elérését célozza a teljes kontinensen, Dániától Dél-Olaszországon át Észtországig.
- Hogyan zajlott a fölkészülés az EU-s staféta átvételére?
- Jómagam tavaly szeptemberben kezdtem el az EU-s munkát. Konferenciák, megbeszélések, egyeztetések és magas szintű találkozók követték egymást.
- Hány embert kíván ez a munka? Hiszen Ön államtitkár az új kormányban!
- Valóban, a munka nem kevés, de emiatt nem fogok panaszkodni. Többször előfordult az utóbbi hetekben, hogy Budapesten ébredtem, kiutaztam Ferihegyre, Brüsszelben leszálltam a repülőről, aztán fölszólaltam egy nagy kongresszuson, majd este ismét Budapestre érkeztem. De ez szinte még mindig semmi ahhoz a tempóhoz képest, amit a nemzeti fejlesztési miniszter, Fellegi Tamás diktál. Többek között ezért is jó a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban dolgozni, mert hozzá hasonló, intenzív munkára képes kollégákkal visszük az EU-elnökség magyar feladatait.
- Ha már Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, jut még idő az Infokommunikációért Felelős Államtitkárság vezetésére?
- Természetesen! Sőt, európai ügyek ide vagy oda, bennünket - köztük engem is -, a magyar választók az ország rendbetételével bíztak meg, ezért ez az elsődleges. Az utóbbi hónapokból komoly eredményeink vannak: egyrészt szakterületünk hozta nyilvánosságra először az ágazati cselekvési tervét, a Digitális megújulást. Ez a kormányzat informatikai és távközlési stratégiáját határozza meg a következő négy évre, hiszen az infokommunikációt kitörési pontként és gazdaságfejlesztési eszközként azonosítottuk. Másrészt az állami informatikai szerződések felülvizsgálatával és módosításával 15 milliárd forintot spóroltunk fél év alatt, vagyis ennyivel kevesebbet költ a magyar állam a saját működésére. Erre a megtakarításra különösen büszke vagyok. Ezen kívül további spórolásokat is tervezünk, például az ingyenes, nyílt forráskódú szoftverek államigazgatási fölhasználásával. Ilyenek felhasználásával készült egyébként új honlapom, a www.nyitraizsolt.hu is. Tökéletesen működik, így nincs ok arra, hogy a nyílt, ingyenes szoftvereket ne vegyük igénybe az állami működés során. Többek között ez a fejlesztés, valamint a magyar vállalkozások versenyképességét javító intézkedéseink is el fognak indulni ebben az évben.