fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Komolyan gondolják, hogy ez egy olyan kormány, amely nem diktálja a tempót?"
2011. február 14., 14:58
Stabilizáltuk az ország helyzetét, április végéig egy új alkotmányt fogunk elfogadni, 2011 végéig megalkotjuk a szükséges kétharmados törvényeket, hogy az alkotmányos rendszer meg tudjon újulni, és közben a nagy szektorok újjászervezését is elkezdjük - mondta el Orbán Viktor viszontválaszában. A parlamenti ülésen készült képgalériánk megtekinthető itt.

Az ellenzéki hozzászólalók arra hivatkoztak, hogy nem látják pontosan, mi történt eddig az országban, ezért Orbán Viktor viszontválaszában felsorolta, hogy 2010. december 23. és 2011. február 15-e között milyen intézkedéseket hozott a kabinet. A 40 éves munkaviszonnyal rendelkező nők döntésük alapján elmehetnek nyugdíjba, a kormány átalakította a magánnyugdíj rendszerét, újraépíti a közbizalmat az állami nyugdíjrendszer iránt. 2011. január 1-től hároméves lett a gyes, a kormány meghosszabbította a lakásárverezési moratóriumot, újjászervezte a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, az unió kedvező döntésének következtében megkezdődik egy több ezer munkahelyet teremtő nagyberuházás Győrben. A kormány megállapodott a fuvarozókkal, és megkötött több megállapodást is annak érdekében, hogy kiszabaduljunk az energiafüggőségből - sorolta a miniszterelnök. Komolyan gondolják, hogy ez egy olyan kormány, amely nem diktálja a tempót? - kérdezte az ellenzéki politikusoktól.

Vona Gábor megjegyzései kapcsán Orbán Viktor világossá tette, hogy a kormány forgatókönyv szerint halad, melyet minden egyes alkalommal el is mond. Az első ülésszak idején, a kormányváltást követően az volt a feladat, hogy megmentsék az országot az összeomlástól. A második ciklusnak az volt a feladata, hogy ne csak megmentsük Magyarországot a közvetlen veszélytől, hanem stabilizáljuk az ország helyzetét, hogy a nagy átalakításokat el lehessen végezni. Ha nincs biztos pénzügyi alapja a 2011-es és a 2012-es éveknek, akkor nem tudjuk újjászervezni az országot - jegyezte meg a miniszterelnök.

Nincsen felesleges élet!

Orbán Viktor a közbiztonság kérdéséről szólva arra emlékeztetett, Ózdon valóban volt egy nemzeti konzultáció, melynek eredményeit a nyári törvénymódosítások idején hozott új jogszabályokba bele is építették.

Nem lehet azt mondani, hogy ugyanolyan közbiztonság lenne hazánkban, mint kilenc hónapja - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök, aki külön kiemelte azt is, hogy március 6-án 1960 tiszthelyettes teszi majd le az esküt.

Vona Gábor azon kérdésére, mely szerint járt-e Orbán Viktor Borsodban, úgy reagált: abban a térségben tavaly árvíz volt, ezért a kormány részéről minden nap volt ott valaki, hogy el tudják hárítani a közvetlen veszélyt.

A Jobbik elnökének azon felvetésére, hogy Magyarországnak nincs jövője az unióban, a kormányfő azt felelte, maga az EU is átalakulás alatt van, ezért nem logikus maga a megállapítás sem. Ugyancsak problémásnak nevezte az adósságcsapdából való kilábalás lehetőségének elvetését is. Mint mondta, valóban sokaknak nem fog sikerülni, ugyanakkor Orbán Viktor az átütemezés ellen van.

Orbán Viktor Vona Gábor a cigányügyről szóló kérdésére válaszolva kifejtette: az európai kultúrkörben felesleges élet még nem született, felesleges és indokolatlan élet pedig nincsen. Erről a filozófiai alapról mi, kereszténydemokraták nem fogunk elmozdulni - jegyezte meg.

A miniszterelnök emlékeztetett válaszában: 250 milliárd forintos stabilitási alapot hozott létre a kormány. Ezzel összefüggésben kiemelte: nem állhatunk ellen a válság hullámainak egy meglehetősen alacsony költségvetési tartalékkal. Azért kellett létrehozni az alapot, hogy biztonságban érezhesse magát az ország a következő hónapokban - tette hozzá.

A legfontosabb cél az, hogy hazánkban mindenki dolgozzon

Schiffer András a médiatörvény európai parlamenti fogadtatását firtató kérdésére válaszolva Orbán Viktor elmondta: az Európai Parlamentben alig volt szó a törvényről. A médiatörvényről egy bevezető mondatban szólt, ami után az összes baloldali képviselő a leggyalázatosabb dolgokat mondta Magyarországról, és a magyarok demokrácia iránti elkötelezettségéről. Azonban egy országot nem lehet sértegetni - tette hozzá. Bár a szocialisták adták az ötleteket a támadásokhoz, - mivel egy demokratikus kormánynak ez a kötelessége - a magyar nemzetet minden körülmények között meg fogjuk védeni - szögezte le. Schiffer Andráshoz szólva a kormányfő emlékeztetett: mindennek megvan a rendje, így a médiatörvény megalkotásának is. Ezzel összefüggésben Orbán kifejtette: a parlamenti törvényhozás menete lehetőséget teremtett mindenkinek, hogy elmondja a véleményét. Hozzátette: "ha változtatni kell a törvény szövegén, a módosításokat e ház falai közt fogjuk elvégezni, az ellenzék képviselőinek ismét módjuk lesz elmondani, amit ezzel kapcsolatban gondolnak". Következtetésképp pedig Orbán kiemelte: az Európai Unióval folytatott egyeztetések nem zárják ki a törvény demokratikus vitájának lehetőségét.

A nemzeti eszközkezelő létrehozását érintő kérdésre a miniszterelnök úgy reagált: a legveszélyeztetettebb réteget a kilakoltatási moratórium segítségével fedél alatt tudjuk tartani. Ugyanakkor mindnyájan tudjuk, hogy ez hosszútávon nem jelenthet megoldást. Ez sem az érintett családoknak, sem a bankrendszernek nem jelenthet megoldást az elkövetkező időszakra. Egyelőre úgy tűnik, hogy a bankoknak nem fűlik a foguk olyan megoldáshoz, amely korrekt módon osztja meg a terheket. Ezért arra kérem Önöket, hogy ne "nyomják bele" a kormányt egy olyan megoldásba, amely aránytalanul osztja meg a felelősséget a kialakult helyzetért. Tárgyalni kell, és meg kell próbálni megállapodást elérni - fordult a kormányfő az ellenzék képviselőihez. A megoldás elfogadásáig azonban garanciát vállalt Orbán arra, hogy fedél marad a bajbajutottak feje felett.

Szintén Schiffer András felvetésére válaszolva a kormányfő úgy reagált: hogyan akarunk megállapodni az óriási multinacionális vállalatokkal, ha előtte nem foglalunk pozíciót? Hozzátette: azért kellett kivetni a válságadókat, hogy legyen tárgyalási pozíciónk. Meg kellett mutatni, hogy hazánkban, a korábban érinthetetlen szektorok is arányosan szerepet kell, hogy vállaljanak a közterhek viselésében. Összegzésében a miniszterelnök hangsúlyozta: tárgyalni kell, a tárgyaláshoz tárgyalási pozíció kell, eszközöket kell fölmutatni, és érdekeltté kell tenni még az ellenfelet is a megállapodás sikeréért. Orbán válaszában arra kérte az LMP frakcióvezetőjét, hogy ne állítsa szembe a válságadókat és egy helyes adózási rendszer bevezetését. Az arányos adórendszerrel kapcsolatban a kormányfő viszontválaszában emlékeztette az ellenzéki képviselőt: a legfontosabb cél továbbra is az, hogy Magyarországon mindenki dolgozzon, aki munkaképes. A miniszterelnök válaszában leszögezte: szociálpolitikából nem lehet gazdaságpolitikát csinálni. Hozzáfűzte: a gazdaságpolitika által létrehozott forrásokat kell szétosztani a szociálpolitikában. Egy sikeresen növekvő gazdaság megtermelheti a szociális, oktatási és egészségügyi rendszer működéséhez szükséges összegeket.

Nem érzi ennek a helyzetnek a tarthatatlanságát?

A szocialisták szerint rendben adták át az országot. Jó lenne tudni, hogy kinek, mert hogy nekünk nem, az egészen biztos - jegyezte meg Orbán Viktor. Emlékeztetett: 2002-ben, mikor a szocialisták megkezdték nyolc évig tartó kormányzásukat, akkor Magyarország államadóssága 53 százalék körül volt, most meg 80 százalék. Nyolc év alatt 27 százalékkal növekedett az államadósság, s önök itt ülnek büntetlenül. Nem kellene hálát adni a Jóistennek? - mondta az MSZP-frakció tagjainak a miniszterelnök. Orbán Viktor Mesterházyt arra az egyszerű tényre emlékeztette, hogy az MSZP-s frakcióvezető annak a kormánynak volt a tagja, amely mindezt előidézte. Nem érzi mégis visszásnak ezt? Beült egy kormányba, államtitkár volt, közben tönkrement az ország. Most feláll, és elmondja nekünk, hogy mit kellene csinálnunk? Nem érzi ennek a helyzetnek a tarthatatlanságát? - kérdezte a miniszterelnök Mesterházy Attilát.

A szocialisták miért akarnak újabb és újabb bőrt lehúzni a szegényekről?

Orbán Viktor elmondta, érdeklődve követi nyomon azokat a felszólalásokat, amikor a baloldal azt követeli, hogy a kormány folytassa az ő megszorításokra épülő politikáját. S őket nem zavarja, hogy azt a politikát kétharmaddal elutasították, hogy a megszorítási politika csődbe vitte az országot. Mégis állandóan azt követelik tőlünk, hogy szorítsunk már meg! - húzta alá a miniszterelnök az MSZP politikája kapcsán. Egy megszokott, európai baloldali párt megpróbálja megvédeni az embereket a megszorításoktól, s önök pedig valamilyen kényes érzésnek adják át magukat, amikor megszorításokat követelhetnek vagy beszélhetnek róla. Miért jó ez önöknek? Miért nem engedik, hogy olyan megoldásokat keressünk, amelyek jó az országnak, és nem teszi tönkre az embereket? Miért nem akarják megadni a lehetőséget, hogy olyan gazdasági szabályozórendszert építsünk fel, amelyik támogatja az aktívakat, ösztönzi a munkát, nem bünteti a sikert, közben lehetőséget ad a szegényeknek is? Miért akarnak újabb és újabb bőrt lehúzni a szegényekről? - kérdezte a miniszterelnök a baloldali képviselőktől. Az európai párthagyományok alapján az MSZP viselkedése megfejthetetlen - jegyezte meg.

Nem állítom azt, hogy nekünk biztosan sikerül majd megoldásokat találni az ország legnagyobb bajaira, de egy dolgot mondhatok: esélyünk van rá - szögezte le Orbán Viktor.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: "A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót!" + videó, képgaléria
Cikk: Orbán: Vegyenek részt az alkotmányozásban!