Az államtitkár hangsúlyozta: a pályázat forrását a Munkaerő-piaci Alapból biztosítják, a céljai ugyanakkor illeszkednek az Új Széchenyi Terv prioritásaihoz, vagyis a munkahelyteremtéshez és a magyar vállalkozások helyzetbe hozásához. A várakozások szerint a most kiírt pályázattal 2.700-3.000 új munkahely jöhet létre, ezenkívül további 5.000-6.000 munkahely megőrzése válik lehetővé - mondta a politikus.
Czomba Sándor ismertette: az alaptámogatás mértéke a tavalyi 800.000 forint után az idei pályázaton 1,2 millió forint lesz új munkahelyenként, ehhez adódnak hozzá a különböző kiegészítő támogatások.
A hátrányos helyzetű kistérségekben, településeken új munkahelyenként további 150.000, a leghátrányosabb helyzetű térségekben 300.000, regisztrált álláskereső alkalmazása esetén 500.000, roma munkavállaló alkalmazásakor pedig újabb 200.000 forint támogatás jár a vállalkozásnak - fejtette ki az államtitkár.
Ezzel összesen akár 2,2 millió forint támogatás is odaítélhető munkahelyenként, szemben a tavalyi maximálisan adható 1,4 millió forinttal. Jelezte: a teljes támogatás intenzitása maximum 70 százalék lehet, ez a vállalkozás méretétől és attól függ, hogy melyik régióban működik. Az államtitkár emlékeztetett: tavaly 2 milliárd forint volt fordítható erre a munkahelyteremtő pályázatra, és 2010-ben körülbelül 1.800 új munkahely jött létre.
A pályázati összeg nem munkabér- és járulék-, hanem munkahelyteremtő támogatás, tehát gépek, ingatlanok, berendezések, eszközök vásárlására fordítható - mondta Czomba Sándor. Hozzátette: az elvárás cserébe az, hogy legalább két évig alkalmazzák a felvett munkavállalót, "illetve három évig kell magát a tevékenységet fenntartani". A támogatásra a legalább két munkavállalót foglalkoztató vállalkozások pályázhatnak, a beruházást a nyerteseknek legkésőbb 2011. november 30-ig kell megvalósítaniuk.
Újdonság az is, hogy 15 millió forint támogatási igényig nem kell fedezetet felajánlani, ha a vállalkozás legalább három naptári éve működik, és ebből legalább két évben pozitív volt az adózás előtti eredménye, valamint ha azonnali beszedési megbízásra felhatalmazó nyilatkozatot tesz - mondta Czomba Sándor. Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy különösen indokolt esetben előleg is igényelhető a támogatási összegből.
Czomba Sándor a bérkompenzációról az MTI kérdésére elmondta: az Országos Érdekegyeztető Tanácsban aláírt bérmegállapodásban szereplő keresetnövelési ajánlás a tapasztalatok szerint az eddigi években nagyrészt megvalósult, és most is van esély erre.
A cégek jellemzően megvárják az emeléssel az első mérleget - vagyis a március-áprilist -, ezért mi azt várnánk el a cégektől, hogy ezt az időpontot próbálják meg előre hozni, és ne júniusban hajtsák végre - akár visszamenőlegesen is - a 4-6 százalékos bérkompenzációt, hanem előbb - fogalmazott Czomba Sándor.
Cikk: | Drasztikusan növelni kell a foglalkoztatottságot |
Cikk: | A társadalom igényeihez kell igazítani a szakképzést |