Popovics György megyei elnök kezdeményezésére tervez új díjat alapítani a megyei önkormányzat, amelyet a legközelebbi megyegyűlésen a képviselők elé terjesztenek. A Vályi István díjat cigány gyermekek oktatásában, nevelésében, közösségszervezés területén közreműködő személyek, illetve olyan pedagógusok kapják, akik hátrányos helyzetű cigány gyermekekkel, diákokkal, felnőttekkel foglalkoznak. A díjjal az alapító példát kíván állítani mindazoknak, akik oktatási-nevelési intézményekben, civil szervezeteknél, alapítványoknál, önkormányzatoknál, kisebbségi önkormányzatoknál, egyházaknál, vagy egyéb helyeken végzik elismerésre méltó pedagógiai tevékenységüket.
Dr. Székely János örömmel üdvözölte a kezdeményezést, amelyet a megyeházi beszélgetésen jelenlévő kormánymegbízott, Czunyiné dr. Bertalan Judit is fontos gesztusként kommentált. Hozzátette: a magyarországi cigányság gazdasági és társadalmi problémáinak felszámolásában az állam a keresztény egyházak aktív közreműködésére támaszkodhat, illetve a közös fellépéssel és hatékony együttműködéssel gyorsabban enyhíthetők az ismert gondok. Popovics György a meglévő ferences gimnáziumi esti tagozat mellett nemzetiségi cigány gimnázium alapítását szorgalmazná a megyében, hogy a növekvő számú roma értelmiségi segítségével csökkentsék a hátrányos helyzetű csoportok elszigeteltségét, fokozzák integrációjukat.
Vályi István református lelkész az 1700-as évek második felében Dunaalmáson szolgált, Leidenben is tanult, s kutatásaival közvetve hozzájárult a cigányok indiai eredetének bizonyításához. A cigányság történetének kutatása és megyei kötődése okán kétszeresen is indokolt a díj elnevezése Vályi Istvánról - hangsúlyozta Popovics György megyei közgyűlési elnök.