fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kósa: A rokkantnyugdíjasok helyzete tarthatatlan
2011. február 16., 17:49
A témában kedd este rendezett vitában felszólaló Őry Csaba szerint a nyugdíjrendszer fenntarthatósága a foglalkoztatási szint növelésén múlik, míg Kósa Ádám hozzászólásában a dolgozóképes fogyatékkal élő emberek munkába állítására, továbbá a rokkantnyugdíj jogosultsági rendszer felülvizsgálatának szükségességére hívta fel a figyelmet.

Őry Csaba felszólalásában üdvözölte az Európai Bizottságnak a nyugdíjrendszerek diverzifikációjára irányuló elképzeléseit, azonban azt is leszögezte, hogy csak olyan kiegészítő nyugdíjrendszereknek van értelme, amelyek hozzáadott értéket képviselnek az első, felosztó-kiróvó pillérhez képest, nem pedig elvesznek abból. Csak így biztosíthatjuk a nyugdíjrendszerek stabilitását - emelte ki.

A fideszes EP-képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy a tagállami nyugdíjrendszerek fenntarthatósága csak akkor lesz biztosítható, ha megfelelő lesz az EU-ban a foglalkoztatási arány, "ha többen és többet dolgoznak". Őry Csaba hozzászólásában emellett a tagállami nyugdíjrendszerek lehetséges reformjának az EU 2020 stratégiával és a gazdasági kormányzással való kapcsolatára is kitért, hiszen ezek a nagy horderejű változtatások csak párhuzamosan, egymással szinergikus kapcsolatban mehetnek végbe. A néppárti politikus szerint a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának problematikája önmagában nem orvosolható, végső megoldásként sokkal több munkahelyre, és jelentősebb gazdasági teljesítményre van az Európai Uniónak szüksége.

Az Európai Unió az elmúlt években sok mindennel külön foglalkozott a fogyatékossággal élő emberek kapcsán, csak éppen a tagállamok nyugdíjrendszereiben lévő ún. rokkantnyugdíjasok helyzetével nem - állapította meg Kósa Ádám felszólalásában.

A néppárti politikus szerint a rokkantnyugdíjasok helyzete tarthatatlan, mert nagyrészt munkaképes emberek önhibájukon kívül, a nem megfelelően átalakított vagy támogatott munkahelyek hiányában voltak kénytelenek ebbe a típusú nyugdíjrendszerbe bekerülni. Sokan vannak ugyanakkor olyanok is, akik egy állandó, biztos pénzügyi bevétel megszerzése érdekében használták fel a kiskapukat a rendszerváltás idején, az 1990-es évek elején. Ez a probléma elsősorban ugyan Közép-Kelet-Európát érinti súlyosan, ahol már alapjaiban veszélyezteti a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát ez az anomália, azonban nem ismeretlen Nyugat-Európában sem - világított rá Kósa Ádám.

Az évtizedek óta tartó folyamat szembemegy az EU2020 stratégiával is, hiszen valójában a rokkantosított emberek személyre nem szabott, elsősorban segélyszerű támogatásokat kapnak az igazi, valós segítség helyett. Ezért bátran kijelenthető: fenntartható nyugdíjrendszer nincs az aktív, dolgozó fogyatékossággal élő emberek nélkül.

(MTI-fidesz.hu)