fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mit titkolnak Pakson? - 2.
2003. október 14., 15:14
Van a Paksi Atomerőmű Rt-nek felkészült, és kiemelten az üzemanyag-vásárlás miatt a moszkvai Kereskedelmi Kirendeltségen tartózkodó alkalmazottja. Mégis Szabó József, az MSZP jelenlegi országgyűlési képviselője volt a közelmúltig üzemanyag-szállítással megbízott TVEL Rt. magyarországi ügynöke. Szabó sajtóértesülések szerint részvényese az atomerőműnek.

A Horn-kormány bukását követően, 1998 decemberében kellett távoznia az atomerőmű éléről Szabó Józsefnek.

Az üzemzavar kapcsán ismét felbukkanó orosz TVEL magyarországi ügynöke

Négy hónappal leváltása után, 1999. április 2-án újonnan alapított, saját tulajdonú cége, a Nuclear Consulting Kft. már az orosz TVEL Rt. magyarországi ügynökeként tevékenykedett. Ez az a TVEL, amelyik most milliárdos megbízást kapott a Paksi Atomerőműtől. A súlyos nukleáris üzemzavar kapcsán feladata 3,6 tonna sérült fűtőanyag eltávolítása.


Kattintson a képre a nagyításhoz!


Ennél jóval nagyobb falat volt a Paks és a TVEL közti nukleáris üzemanyag-szállítási üzlet. Ennek nagyságát jelzi, hogy (sajtóértesülések szerint) az atomerőmű évente tíz-tizenöt milliárd forintot fizetett ki a dúsított uránnal megtöltött kazettákért.

Kattintson a képre a nagyításhoz!


Privatizációs tanulmány már 1996-ban

A fidesz.hu birtokába jutott dokumentum alapján az atomerőmű még Szabó József vezérigazgatósága idején, 1996-ban készíttetett egy tanulmányt, melyben az egyes, nagy értékű tevékenységek eladási lehetőségét is vizsgáltatta. A tanulmány készítői arra mutatnak rá, hogy "speciális jellege miatt" az atomerőmű tevékenységének nagy része csak nehezen adható magántulajdonba. A fűtőanyag-beszerzésről viszont azt tudhatjuk meg, hogy jól kiszervezhető potenciállal rendelkezik. Érdekes, hogy a későbbiekben erre a tevékenységre alapította saját cégét Szabó József.
A Nuclear Consulting Kft. feladata a hivatalos megállapodás szerint az volt, hogy az erőmű és a TVEL közötti szállítási szerződés "végrehajtása céljából képviselje a TVEL Rt. érdekeit a Magyar Köztársaság területén. Szükség szerint tegyen meg mindent, illetve lépjen kapcsolatba a magyar szervekkel, beleértve a Magyar Köztársaság nukleáris biztonsági hatóságát is."
Ugyanakkor az atomerőműben minden feltétel rendelkezésre áll a közvetlen kapcsolattartásra, tehát nem volt túlságosan sok logika Szabó József cégének ez irányú megbízásában. Az orosz fél számára ellenben igen sokat érhetnek azok az információk, amelyek az erőmű fűtőanyag-beszerzéssel kapcsolatos terveiről szóltak.

Szocialista tulajdonosa is van az atomerőműnek

Az információszerzési lehetőséget támasztja alá, hogy értesüléseink szerint a volt vezérigazgató az egyetlen magánszemély, aki rendelkezik atomerőmű-részvénnyel. A részvény segítségével Szabó a társaság tulajdonosi közgyűlésének, és így a stratégiai döntéseket hozó fórumnak állandó meghívottjává vált.

Szigorú államtitkot bíztak rá?

Szabó József korábban egy országos napilap kérdésére azt állította: a Nuclear Consulting ügyvezetőjeként az elmúlt években az volt a feladata, hogy az orosz fél képviseletében részt vegyen a kétoldalú tárgyalásokon, továbbá biztosítsa a nukleáris anyagok magyarországi vasúti szállítását. Az atomerőmű életében az egyik legtitkosabb nemzetbiztonsági és honvédelmi információ a nukleáris üzemanyagokkal teli vagonok pontos útvonala. Nyilván nemzeti érdekünk, hogy a vonaton száguldó nukleáris hasadóanyag soha ne lehessen ellenséges szándékú idegen beavatkozás célpontja. Kérdéses, hogy profitorientált cége vezetőjeként miképpen garantálta az államtitok megőrzését.


Kattintson a képre a nagyításhoz!


Rögtön ráharaptak Szabó cégére

A történet különös szálát jelenti, hogy amint megalakult a Nuclear Consulting, a Paksi Atomerőmű Rt. felkérte a céget a TVEL Rt.-vel hamarosan megkötendő szállítási szerződésének szakértői véleményezésére. A képtelen felkérést még Szabó József is visszautasította (lásd a mellékelt dokumentumot), mondván, hogy éppen a TVEL-lel tárgyal "szakértői és egyéb szolgáltatások hosszú távú elvégzéséről". A ma már szocialista parlamenti képviselő utóbbi kijelentése ráadásul nyilvánvalóan hamis, hiszen a dokumentumokon jól olvasható, hogy e válaszadásakor (1999. április 20.) már 18 napja leszerződött az oroszokkal. Továbbá kérdéses az is, hogy Szabó kérése cégének expressz sebességű atomerő-beszállítói minősítésére eredményes volt-e, s ha igen, milyen egyéb üzleteket kötött korábbi munkahelyével.

Ez a Szabó akar ismét az atomerőmű élére állni?

Több, egybecsengő vélekedés szerint Szabó József akár a parlamenti mandátuma feladása árán is újra az Atomerőmű vezetésére törekszik. Nyilván bírja a szocialisták támogatását, akik a népszerűségvesztés egyik okát láthatják a súlyos üzemzavar kezelésében. A kérdés már csak az, hogy miként dönt a szocialista miniszterelnök: vajon a jogi felelősségre vonás eszközét választja-e a súlyos üzemzavarért felelősök esetében, avagy az erkölcsi normáknak alapján nem engedi vissza az atomerőművel bizniszelő egykori vezérigazgatót. A Medgyessy Pétert kétségtelenül dilemma elé állító patthelyzet oka tehát ismét az, hogy döntenie kell: vajon a jog vagy az erkölcs szigorúbb elvét alkalmazza?


Kattintson a képre a nagyításhoz!