fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tovább gyűrűzik a filozófus-ügy - Budai újabb feljelentést tett
2011. február 18., 10:36
Újabb filozófus pályázat ügyében tett feljelentést a rendőrségen Budai Gyula. Ezzel már négyre tehető azon pályázatok száma, ahol szabálytalanságot találtak - hangzott el a kormánybiztos pénteki sajtótájékoztatóján.

Budai Gyula elmondta, a megvizsgált hat filozófus pályázat közül négy esetében találtak szabálytalanságot, amiért a Budapesti Rendőr-főkapitányságon ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tettek jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és hűtlen kezelés gyanúja miatt. A feljelentés alapját képezte, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH) elnyert támogatási összegből a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézete külsős cégekkel végeztette el a kutatásokat. Két pályázatról ellenben a teljesítési igazolások, illetve a támogatási szerződésben foglalt célok alapján kiderült, hogy nem történt jogszabálysértés. A négy pályázat projektvezetője Borbély Gábor, Vajda Mihály, Heller Ágnes és Steiger Kornél voltak. A rendben talált pályázat Radnóti Sándor, illetve Weiss János nevéhez köthető; az első 90 millió, míg a második esetében 54 millió forint került kifizetésre támogatásképpen.

Az elszámoltatási kormánybiztos elmondta: elsőként Borbély Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetének igazgatója nevéhez kapcsolódó pályázat esetében tettek feljelentést. Ezt követően Vajda Mihály, Heller Ágnes és Steiger Kornél pályázatát vizsgálták meg, ezek esetében a hasonló vizsgálati eredmények következtében szintén a rendőrséghez fordultak.

Külsős cégekkel dolgoztattak

Borbély Gábor 70 millió forintos támogatási szerződésénél a pályázati összeget a Filozófiai Kutatóintézet pályázta meg, ennek ellenére a vizsgálatot nem az intézet folytatta le, hanem külsős cégekkel dolgoztatott, megbízási szerződés alapján. Indokként arra hivatkoztak, a kutatóintézet nem rendelkezik megfelelő szellemi kapacitással. A dokumentációkat áttanulmányozva kiderült, a külsős gazdasági társaságokban a kutatóintézet közalkalmazottai találhatók, köztük az intézet igazgatója. Így tehát a Filozófiai Kutatóintézet munkatársai saját cégeikkel végeztették el a munkát, amiért - a nekik járó közalkalmazotti illetmény mellett - fölvették a megfelelő összegű díjazást is. Budai felhívta a figyelmet: két jogszabály - a közalkalmazottakról szóló törvény, illetve az ehhez kapcsolódó kormányrendelet - is kizárja, hogy közalkalmazottak ilyen jellegű tevékenységet folytassanak.

Hasonló a helyzet Vajda Mihály, illetve Heller Ágnes pályázati projektvezetők esetében is, akik ugyanígy külsős cégekkel dolgoztattak - jelentette ki Budai Gyula. Az első pályázat 90, a második 53,9 millió forintot nyert el. A Vajda-féle pályázatban külsős vállalkozóként Vajda Mihály lánya, Vajda Júlia és Gábor András Sámuel, a filozófus unokája is részt vett. Az elkészült tanulmányinterjút egyébként a mai napig senki sem látta, a dokumentum nem tekinthető meg, csak Vajda Mihály hozzájárulásával - húzta alá a kormánybiztos. A projektben több olyan összeg is szerepel, amelyek elszámolása megkérdőjelezhető. Példaként több százezer forintos szállodai számlát, illetve milliós szoftver-hardver fejlesztést említett az elszámoltatási kormánybiztos.


"Heller Ágnes nem tudta, mit írt alá?"

Úgy folytatta: Heller Ágnes pályázatánál két külsős cég vett részt a projektben, a filozófus igazolta a teljesítéseket, vele szerződött az NKTH. Budai Gyula felidézte, Heller Ágnes egy tévéműsorban azt állította, egyetlen forintot sem vett föl. Szeretném megkérdezni, Heller Ágnes miként győződött meg arról, hogy ezek a munkák elvégzésre kerültek, hogy az ott szereplő összegek valósak, ha ő nem részesült semmiből. Ezek szerint Heller Ágnes nem tudta, hogy mit írt alá? - tette fel a kérdést a kormánybiztos.

Budai végül arról beszélt, egy negyedik, Steiger Kornél nevével fémjelzett, összesen 88,9 millió forintot nyert pályázat esetében is feljelentést tett pénteken ismeretlen tettes ellen, jogosulatlan gazdasági tevékenység és hűtlen kezelés gyanúja miatt.

A kormánybiztosság továbbra is a közpénzek, források felhasználását ellenőrzi, személyektől elvonatkoztatva - tette hozzá. Budai Gyula szólt arról is, hogy kérésére a legfőbb ügyész a Központi Nyomozó Ügyészséget jelölte ki a nyomozás lefolytatására. A legfőbb ügyész arról biztosította Budait, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a filozófus pályázatok ügyére.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A legfőbb ügyészhez fordult Budai a filozófusügy kapcsán
Cikk: Filozófus levelek: szégyenteljes hisztériakeltés
Cikk: Újabb súlyos milliók balliberális filozófusoknak