Az Alkotmány-előkészítő eseti, valamint az Alkotmányügyi ügyrendi bizottság is úgy határozott, hogy az a szabály, miszerint a most elfogadandó alaptörvényt csak két egymást követő országgyűlés képviselőinek kétharmadával lehetne módosítani, kikerül a koncepcióból - mondta az InfoRádiónak Gulyás Gergely.
A kormánypártok alkotmányszövegező bizottságának tagja hozzátette: az Alkotmány módosításának és elfogadásának szabályai a jövőben ugyanazok lesznek, mint most. A fideszes politikus ezt "az ellenzék felé tett újabb gesztusként" értékelte.
Kiemelte: végleges döntés a köztársasági elnök válsághelyzetben való parlament-feloszlatási jogkörével kapcsolatban még nem született, de kizártnak tartja, hogy az államfői jogkör ilyen formában bővülhessen.
Ez elmozdulás lenne a kancelláriai típusú kormányzati berendezkedés felől egy félprezidenciális rendszer irányába. Veszélyes lenne, ha az új alkotmány egy ilyen szabályt tartalmazna - fűzte hozzá a politikus, aki szerint a március 15-én benyújtandó szövegváltozat nem fogja tartalmazni ezt a kitételt.
Tölgyessy Péter korábban arról beszélt egy konferencián, hogy elképzelhetőnek tartja, az Alkotmánybíróság a jövőben nem vizsgálhat kétharmados törvényeket. Gulyás Gergely azonban nyomatékosította: ez nem szerepel a tervek között.
Arról már született döntés, hogy szerencsés lenne az új alaptörvényben megemlíteni az Alkotmánybíróság hatáskörét, ha nem is teljesen - hangsúlyozta a politikus, aki kifejtette: változtatni akarnak az előzetes normakontroll beterjesztéséhez szükséges képviselők arányán úgy, hogy az ellenzéknek is lehetősége legyen arra.
Cikk: | Gulyás: Az alkotmánynak tükröznie kell a jelen célkitűzéseit |
Cikk: | Külön eljárási rend az új alkotmány megalkotására |
Cikk: | Parlamenti feladat az alkotmányozás |