fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Demszky-örökség: több százmilliárd Budapest adóssága
2011. február 20., 17:20
A BKV ezermilliárdos adósságáról, az Alstom-szerződésről, Budapest új drámaszínházáról és a főváros építészeti jövőképéről is beszélt Tarlós István.

Állami segítség - azaz adófizetői pénzek - nélkül még ebben az évben összeomolhat a BKV, a magyar főváros tömegközlekedése - mondta a főpolgármester a héten a Baross Gábor Gazdaságpártoló Társaság budai rendezvényén. Tarlós István úgy fogalmazott: "ha a BKV összedől, három-négy nap alatt megáll az ország, ez nem tréfadolog". A műhelybeszélgetésen feltűnő őszinteséggel nyilatkozott Budapest súlyos örökölt gondjairól a város vezetője. Nulla forint adósságot örökölt a pártállamtól két évtizeddel ezelőtt Budapest, ma több százmilliárd forint a közben felhalmozott adósság. Tarlós István főpolgármester szerint óriási probléma az, hogy akik mindezt előállították - az elmúlt két évtized szocialista-liberális városvezetésében -, azok nem hajlandók szembenézni ezzel a ténnyel.

Az Alstom-szerződésről szólva a főpolgármester elmondta, kényszerpályán mozog a főváros. Ha a szerelvényeket kijavítják, és a hatóság átveszi azokat, a BKV nem tehet mást, minthogy forgalomba állítja a motorvonatokat. Budapest egyetlen lehetősége a kármentés maradt, ennek mentén tárgyal a francia céggel is. A korábbi városvezetés által megkötött szerződés mindazonáltal több szempontból aggályos. Ez ügyben már mind az ügyészség, mind pedig az elszámoltatással megbízott kormánybiztos is foglalkozik.

A Kossuth rádió kérdésre Tarlós István elmondta, az, hogy Makovecz Imre bekerült a tervtanácsba, sajnos nem jelenti feltétlenül azt, hogy az ő épületei eztán megjelenhetnek a fővárosban. Ennek persze nem az európai hírű építész kvalitásai szabnak határt, hanem a főváros költségvetése, hiszen alig-alig van fővárosi költségvetésből megvalósuló nagy építkezés tervbe véve.

Heteken belül megszületik a döntés a főváros új drámaszínházának megalakításáról is. Szükség van egy ilyen intézményre - mondta el Tarlós István - mert a Nemzeti Színház a kulturális tárca kezelésében működik, a Pesti Színház pedig a Vígszínház filiáléjaként funkcionál.

Finta József építész szerint a budapesti városvezetés munkájának elsőszámú tétje, hogy a főváros visszanyerje európai jelentőségét. Ennek kell alárendelni Budapest hosszútávú fejlesztési stratégiáját is. Ehhez persze fontos az is, hogy ne huszonhárom féle különböző akarat kormányozzon egy európai fővárost, hanem egy erős központi akarat - tette hozzá a kerületek szerepét kommentálva Finta József. A építész az ország jövőjéről szólva hozzátette: motorizálni kell a gazdaságot, ennek egyik alappillére az építőipar kell hogy legyen. Ez az iparág máskülönben pillanatnyilag nem működik, és ennek megmozdítása elengedhetetlen a kormány által megígért háromszázezer, majd egymillió munkahely megteremtéséhez.

Tarlós István főpolgármesterrel és Finta József építésszel Molnár Pál beszélgetett.

(mr1-kossuth.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Tarlós: A BKV összedől kormányzati segítség nélkül
Cikk: Tarlós felvenné a kapcsolatot Rudolph Giulianival