A brüsszeli ülésen elnöklő Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kollégáinak kifejtette, a rendelet célja, hogy "megteremtse a magas szintű fogyasztóvédelem biztosításának alapját". A készülő jogszabály "figyelembe veszi az élelmiszerekkel kapcsolatos információkra vonatkozó, eltérő fogyasztói igényeket, miközben biztosítja az egységes piac zavartalan működését" - fogalmazott a magyar miniszter. A javaslatot még az Európai Parlamenttel is meg kell vitatni.
A miniszteri tervezet elsősorban kötelező elemekkel igyekszik biztosítani azt, hogy minden élelmiszer címkéjéről leolvashatók legyenek az alapvető információk, mint az energiatartalom, az összetétel, illetve a származási hely. A javaslat mindazonáltal valamennyi említett elemmel kapcsolatban tartalmaz kivételeket is.
A brüsszeli találkozón a miniszterek módosítottak egy másik rendeletet, amely a zárt vízi gazdasági létesítmények biológiai biztonságát hivatott biztosítani, új, egyedi jellemzőkkel kiegészítve az eddigi szabályozást.
Döntött a Tanács egy sor olyan uniós mérésügyi szabály visszavonásáról is, amelyek műszaki szempontból elavulttá váltak, mert nem tükrözik a technológia jelenlegi állását vagy egyre kevésbé használt műszerekre vonatkoznak.
Létrejöhet a tagországok konszenzusa az uniós agrárpolitika jövőjéről
Erről Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter beszélt hétfő este Brüsszelben sajtótájékoztatón, miután a miniszterek befejezték a téma három hónapos vitáját. Jelezte, hogy az elhangzott vélemények alapján az elnökség olyan tervezetet igyekszik készíteni, amelyről konszenzus alakítható ki, és derűlátását fejezte ki, hogy ez alapján a megállapodás létre is jön.
Elmondta, az eszmecserében sok olyan elem mutatkozott, amely reményt ad a megegyezésre. Egyértelműen közös törekvése a minisztereknek az, hogy az unió sikeres legyen a közös agrárpolitika megújításában.
A témán belül az agrártárcák vezetői ezúttal a kiegyensúlyozott területi fejlődés kérdéseivel foglalkoztak részletesen. Megállapították, hogy az unió előtt 2020-ig álló kihívások kezeléséhez a mezőgazdasági termelők új generációjára, fiatal termelőkre van szükség. Az uniós mezőgazdaság elsősorban így őrizheti meg versenyképességét is - tették hozzá.
Fazekas Sándor tájékoztatása szerint egyetértettek abban is, hogy ösztönözni kell a közvetlen értékesítést, és támogatni a helyi piacok ellátását célzó kistermelést.
Dacian Ciolos mezőgazdasági biztos szintén optimistának mutatkozott a sajtótájékoztatón a miniszteri megegyezést illetően.
Hangoztatta: a kiegyensúlyozott vidékfejlesztés kulcsfontosságú az agrárpolitika jövője szempontjából, de a sikeréhez szükség van más eszközökre, például a strukturális EU-alapok ilyen célú hatékony felhasználására.
A román biztos bejelentette, hogy ismertette azokat a javaslatokat, amelyeket a bizottság a cukorpiaci kínálat ingadozásainak megakadályozása érdekében terjeszt elő. Ezek értelmében az uniós tagországokból kvótán kívüli cukor kerülhet a piacra, továbbá a tagállamok kedvezményes vámilleték mellett pótlólagos importcukorhoz juthatnak.
Fazekas Sándor beszámolt arról, hogy a találkozón John Dalli fogyasztóvédelmi biztos tájékoztatást adott a fel nem javított tojótyúkketrecekkel kapcsolatos helyzetről. Elmondása szerint a máltai biztos felhívta a tagországok figyelmét arra, hogy a jövő évtől már csak az új, szigorúbb előírásoknak megfelelő ketreceket lehet használni, és a régiek alkalmazását illetően további hosszabbításnak nincs helye. A biztos egyúttal elégtelennek tartotta a ketrecekkel kapcsolatos jelenlegi adatszolgáltatást.
Több tagállam felvetette ugyanakkor, hogy - egyebek között a nemzetközi gazdasági válság okozta pénzügyi nehézségek miatt - számos üzem nem tudja befejezni a szükséges beruházásokat a határidőre. A miniszterek azt is sürgették, hogy a bizottság tegyen intézkedéseket annak orvoslására, hogy az uniós állatjóléti szigorítás ne hozza versenyhátrányba az EU gazdáit az unión kívüli országok termelőivel szemben, akiket egyelőre nem kötnek hasonlóan szigorú előírások.
Ez utóbbi téren még további egyeztetésekre van szükség az érintettekkel - vélte a magyar miniszter.
A soros elnökség nyitott arra, hogy szükség esetén napirendre tűzze az EU-bizottság ezzel kapcsolatos javaslatait, és az agrárminiszteri tanács maga is figyelemmel kíséri az átállással kapcsolatos fejleményeket - jelezte Fazekas Sándor.
Elmondta azt is: széles körű támogatást kapott a miniszterektől az a lengyel javaslat, hogy az EU engedélyezze feldolgozott állati fehérjék felhasználását a baromfi- és sertéstakarmányozásban. Az EU-bizottság bejelentette, hogy a nyáron vitát szeretne lefolytatni az említett fehérjék felhasználására vonatkozó szabályozás felülvizsgálatáról.
Fazekas Sándor a találkozón beszámolt az ENSZ erdészeti fórumán elfogadott nyilatkozatról is, amelyben a tagországok megerősítették elkötelezettségüket a fenntartható erdőgazdálkodás mellett.