Az elnökségi nyilatkozat szerint az átfogó megközelítésnek "új partnerséghez kell vezetnie az EU és a térség politikai, gazdasági reformokra törekvő országai között". A legközvetlenebb feladat az, hogy az érintett országokban biztosítsák minden uniós polgár biztonságát - olvasható a nyilatkozatban, amely kitér arra is: a tripoli magyar nagykövetség helyi szinten az EU nevében eljárva minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy biztosítsa a koordinációt az EU-tagállami helyszíni képviseletek között.
A nyilatkozat emlékeztetett Martonyi János magyar külügyminiszter állásfoglalására, aki elsősorban a szabadság- és demokráciavágy kifejeződését látja a mediterrán térség déli részén zajló eseményekben. Az elnökség felszólít az emberi és politikai jogok tiszteletben tartására, elutasítja a véleménynyilvánítás és tiltakozás szabadságának megsértését.
"A demokratikus átalakulás során szerzett tapasztalataink alapján megértjük azokat a nehézségeket, amelyekkel a térség szembe kerül az aktív civil szektorral, valamint munkahelyeket teremtő magánszektorral rendelkező, működőképesebb demokrácia és piacgazdaság kiépítése során" - hangsúlyozta a magyar elnökség. A nyilatkozat kitért arra, hogy az uniós országok bel-és igazságügyi minisztereinek csütörtöki, illetve pénteki brüsszeli tanácskozásán mélységében megvizsgálják majd a migrációval kapcsolatos kérdéseket.
Ez annak nyomán került előtérbe, hogy Észak-Afrikában nagyon sok olyan menekült gyülemlett fel, aki - ha teheti - igyekszik átjutni az Európai Unió területére, elsősorban az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetén keresztül.