A cikket jegyző Thomas Escritt emlékeztet arra, hogy az ózdi születésű, a romák problémáival már gyermekkorától, majd miskolci gépgyári munkásként is közelről megismerkedő lelkész alapításától kezdve közel állt a Fideszhez. Ma pedig Balog olyan közelséget élvezhet a miniszterelnökhöz, amelyet még a párt magasabb rangú tagjai közül is sokan irigyelhetnének - írta a European Voice.
Megemlítette a lap azt is, hogy Balog Zoltán - aki lelkészként Tübingenben és Bonnban is folytatott tanulmányokat és kutatásokat - már a kilencvenes évek legelején tanácsadóként tevékenykedett a Fidesznél, majd egyházpolitikai főtanácsadóként Orbán Viktornál, a múlt évtized elején pedig Mádl Ferenc államfő hivatalában irányította a szociálpolitikai ügyeket.
Ami a romákra vonatkozó elképzeléseket illeti, a cikk egyebek között arról írt, hogy Balog Zoltán szerint a szocialista rendszer fontos szerepet játszott a mai problémák keletkezésében, mivel a cigányokat a munkásság legalsó - nem sokba kerülő és képzetlen - szintjére kényszerítette, ahonnan a rendszerváltás és a munkaerőpiac átalakulása után a munkanélküliségbe vezetett az út.
Kiemelte a lap Balog Zoltán azon álláspontját is, hogy a társadalmi felzárkóztatás megoldást jelent Magyarország egyik központi gazdasági problémájára, a munkanélküliségre. A szociális ellátórendszer máris repedezik amiatt, hogy 10 millió lakosból csak mintegy 3 millió rendelkezik állandó munkahellyel - a megoldáshoz jelentős hozzájárulás lehet a romák foglalkoztatásának növelése.
A romaintegráció az Európai Unió soros elnökeként is fontos célkitűzése a magyar kormánynak - szögezte le a European Voice. A kormány biztosítani szeretné - írta az államtitkárt idézve -, hogy uniószerte azonos alapelvek és hasonló intézkedések alapján igyekezzenek előrelépni ezen a téren, azonosítani a válság tényleges elemeit, és elérni, hogy a fejlesztési támogatások azok megoldására irányulnak.