FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Március végén ellenőrzik újra Bulgária schengeni felkészültségét
|
|
Bulgária egy kivétellel valamennyi schengeni csatlakozási szempont tekintetében lezárta az előkészületeket, a külső szárazföldi határok ismételt értékelésére pedig ez év márciusának negyedik hetében kerül sor - közölte csütörtökön a magyar EU-elnökség. |
|
Létrehozva: 2011. február 24., 12:38 | Utoljára frissítve: 2011. február 24., 13:30 |
Az uniós országok belügyminiszterei a nap folyamán - Pintér Sándor magyar belügyminiszter elnökletével - áttekintették, hogy mennyire készült fel Románia és Bulgária a belső határellenőrzéstől mentes schengeni övezethez való csatlakozásra. Az erről kiadott elnökségi következtetések megállapították, hogy Románia technikai értelemben felkészült, Bulgária még nem készült fel a csatlakozásra. A dokumentum szerint az utolsó, tavaly decemberi ellenőrzések után az uniós munkacsoport idén januárban az összes erre vonatkozó jelentés elfogadásával lezárta Románia értékelési folyamatát.
"Bulgária rendkívül elkötelezett amellett, hogy mihamarabb lezárja a szükséges előkészületeket, és ezáltal teljesítse a schengeni vívmányok valamennyi követelményét" - olvasható a magyar elnökségi következtetésekben.
Pintér Sándor elmondta: Bulgária esetében a török szárazföldi határ védelmével nem volt elégedett az ellenőrző egység, a határvédelem nem volt az előírások szerint kiépítve. A bolgár belügyminiszter március 14-ére ígérte, hogy felkészülnek, és teljes egészében teljesítik a technikai elvárásokat. Ennek alapján március utolsó hetében tartják meg az újbóli ellenőrzést.
Románia és Bulgária külön-külön nem tud belépni a schengeni övezetbe, mert a két ország között nincs kiépítve schengeni "külső határ". Össze vannak kötve, és csak együtt tudnak a későbbiekben schengeni tagországgá válni - mondta a magyar belügyminiszter.
Az elnökségi következtetések szerint "Romániának és Bulgáriának - a követelmények maradéktalan teljesítését követő - csatlakozása kiemelten fontos a magyar elnökség számára, amely szorosan együttműködve valamennyi tagállammal és a felvetett aggályokat is figyelembe véve továbbra is azon lesz, hogy az összes érintett fél számára elfogadható megoldás szülessen".
Az említett aggályokhoz a bolgár technikai felkészültség egyelőre meglévő hiányosságain túl az tartozik, hogy - mint azt Pintér Sándor az MTI-nek elmondta - a német és a francia belügyminiszter közös levélben adott hangot kormánya "politikai bizalmatlanságának" Bulgária és Románia csatlakozását illetően. Berlini és párizsi illetékesek több nyilatkozatban utaltak arra, hogy elégtelennek tartják a két ország teljesítményét a korrupció elleni küzdelemben, illetve igazságügyi területen. A konkrét kifogásokat azonban - mondta a magyar belügyi tárca irányítója - a levélben nem fejtették ki.
Az első számú feladat most az, hogy mindkét ország megfeleljen a technikai feltételeknek. Ha ez megtörténik, akkor kell választ adni arra a kérdésre, hogy mit tekintenek politikai bizalmatlanságnak - hangsúlyozta Pintér. De nem akarok a gondok elébe menni, nem az én feladatom meghatározni a francia és a német belügyminiszter levelében foglaltakat. Ők maguk el fogják mondani, úgy gondolom, áprilisban - tette hozzá. Reményének adott hangot, hogy a technikai feltételeken túl a politikai bizalmatlanság kérdését is meg tudják majd oldani.