Magyarország a vízminőségért Szlovákiával, az árvízvédelemért Romániával, az energiatermelésért Csehországgal együtt felel, míg például a turizmus felelőse Románia és Bulgária a stratégiában - tette hozzá a kormánybiztos.
A konferencián egyik gyakran feltett kérdés az volt, hogy a Dunát szűken, vagy tágabban kell értelmezni. A szűk értelmezés szerint csak a folyó és a partja tartozna a stratégiába. Magyarország viszont például a Duna-medencére vonatkoztatná a stratégiát, amelybe beletartozik a Tisza, és annak környezete is - mondta Barsiné Pataky Etelka.
Szilvássy István, a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetségének elnöke egyenesen 115 millió, a stratégia által érintett emberről beszélt, hiszen 14 országban részese a Duna stratégiának. A civilek egyik lehetséges részvételi területeként jelölte meg a dunai személyszállítást a kormánybiztos. Javasolta, hogy vegyék fel a kapcsolatot Pozsonnyal és Belgráddal, mivel ott is kihasználatlan e célra a folyó. Az egész Duna makro-regionális stratégia lényege a problémák országok közti kezelése - hangsúlyozta Barsiné Pataky Etelka.