fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Jól halad a februári energiacsúcs döntéseinek végrehajtása
2011. február 28., 18:04
Jó úton halad az Európai Unió, hogy gyakorlatba iktassa a tagországok állam- és kormányfőinek február 4-i találkozóján az energiaágazati együttműködés területén született döntéseket - hangoztatta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse hétfőn Brüsszelben sajtótájékoztatón.

A tagországok energiaügyi minisztereinek találkozója után nyilatkozva a soros elnök Fellegi Tamás két témát emelt ki a csúcs eredményei közül: a 2020-ig szóló energiastratégiát, illetve a kevés összeköttetéssel rendelkező "energiaszigetek" megszüntetését.

A csúcsértekezleten - amelynek eredményeit Orbán Viktor kormányfő egy múlt heti nyilatkozatában áttörésnek nevezte - egyebek között arról döntöttek, hogy 2015-re kell teljesen felszámolni az "energiaszigeteket", azaz minden hiányzó összeköttetést megteremteni.

Fellegi Tamás már akkor jelezte azt is: a magyar EU-elnökség hat hónapja alatt el lehet jutni arra a szinte, hogy a 2020-ig szóló általános, illetve az infrastruktúrára külön vonatkozó energiastratégia, valamint a 2050-ig szóló "útiterv" ügyében a legfontosabb alapdöntések megszülessenek. A miniszteri Tanács most mindhárommal foglalkozott, és valamennyivel kapcsolatban a további irányt is mutató következtetéseket fogadott el.

A magyar miniszter a sajtótájékoztatón is megerősítette, hogy a Tanács minden említett témában közelebb került az átfogó megállapodáshoz.

Günther Oettinger az újságírók előtt annak fontosságára helyezte a hangsúlyt, hogy a tagállamok az előírt ütemben végezzék el a legutóbb energiapiaci liberalizációs intézkedéscsomagban szereplő szabályozás átültetését nemzeti jogrendjükbe. A csomag most lép érvénybe, és a német biztos értékelése szerint a legtöbb tagország jó úton jár, hogy tartsa a végrehajtással kapcsolatos határidőket.

Egy kérdés kapcsán szó esett a sajtótájékoztatón Oroszországról is, miután Moszkva az unión kívüli cégekkel szemben diszkriminatívnak ítéli az említett új intézkedéseket. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök múlt heti brüsszeli látogatásán arról beszélt, hogy az uniós csomag nehezíti az érdeklődő orosz vállalatok helyzetét, és végső soron a költségek növekedésének irányában hat.

Oettinger most leszögezte, hogy az EU-szabályozás egyenlő elbánást biztosít minden külső ország számára. Hozzátette: a belső piaci szabályok pedig minden társaságra vonatkoznak, amelyek az unión belül tevékenykednek.

Az EU szerint az intézkedések jó irányba mutatnak, és nem akadályozzák az üzletvitelt az orosz partnerekkel - fogalmazott a biztos.

Fellegi Tamás pedig kijelentette, hogy az EU-n belüli szabályokat az ott érdekelt unión kívüli társaságoknak is el kell fogadniuk. Azok az előírások, amelyeket az unión belül már gyakorlatba iktattak, kötelezőek minden külső szereplő számára is - fejtette ki a nemzeti fejlesztési miniszter.

(MTI-fidesz.hu)