fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Cél a kétoldalú kereskedelem fejlesztése
2011. február 28., 20:27
Azerbajdzsán és Magyarország kétoldalú kereskedelmének fejlesztéséről, a gazdasági és zöldgazdaság-fejlesztési kapcsolatok szorosabbra fűzéséről tárgyalt Olajos Péter zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára Azerbajdzsánban február 24-25-én.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) hétfőn a találkozóról úgy tájékoztatott, hogy a helyettes államtitkár hivatalos látogatáson tartózkodott Azerbajdzsánban, ahol részt vett a bakui Magyar Nagykövetség megnyitóján, és megbeszéléseket folytatott az azeri üzleti élet és államigazgatás képviselőivel.

A közlemény szerint a helyettes államtitkár nyitó előadásában kiemelte, hogy a magyar kormány célja a 80 millió dolláros kétoldalú kereskedelmi volumen jelentős növelése, erre jó alkalmat kínál az azeri gazdaság dinamikus fejlődése.

A magyar küldöttség tagjaként tizenhét magyar vállalat képviselője folytatott tárgyalásokat közel ötven azeri cég vezetőjével. Az azeri és a magyar cégek profiljai között olyan ipari és szolgáltatási területek képviseltették magukat, mint a mezőgazdaság, az energetika, a környezetvédelem, a megújuló energiaforrások hasznosításával foglalkozó szektorok, az élelmiszeripar, gépipar, építőipar és az információtechnológia.

A helyettes államtitkár rövid megbeszélést folytatott Adil Mammadovval, az azerbajdzsáni Export és Befektetés Ösztönzési Alapítvány elnökével, majd pedig hivatalos tárgyaláson vett részt Niyazi Safarovval, az Azeri Köztársaság gazdaságfejlesztési miniszterének helyettesével. A miniszter-helyettessel folytatott találkozó középpontjában a "nem olajipari" együttműködési lehetőségek feltérképezése állt. A felek kölcsönösen megállapították, hogy mára minden jogi és üzleti feltétel adott ahhoz, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés fejlesztése felgyorsulhasson.

Olajos Péter Gulmammad Javadov ipari és energetikai miniszterhelyettessel és munkatársaival is találkozott, akikkel áttekintették a két ország energetikai helyzetét és stratégiai elképzeléseit.

A magyar fél felajánlotta segítségét és tapasztalatát a készülő azeri megújuló energia és energiahatékonysági cselekvési terv elkészítéséhez. A felek kölcsönösen fontosnak és jelentősnek tartották a folyamatban lévő ipari forradalmat, valamint a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében elkészülő 2050-es dekarbonizációs útiterv és az új kínai ötéves terv (2011-2015) által elinduló zöldgazdaság-fejlesztést.

(MTI-fidesz.hu)