FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Fellegi: Hosszú távú együttműködés Kínával
A China Daily (CD) című angol nyelvű napilap európai kiadásának keddi száma interjút közöl Fellegi Tamás fejlesztési miniszterrel.
Létrehozva: 2011. március 1., 08:30

A lapnak még a múlt szombaton Budapesten adott exkluzív interjújában Fellegi beszámol arról, hogy legutóbbi pekingi útja alkalmával több projekt is szóba került, amelyek között van egy a repülőteret a belvárossal összekötő gyorsvasúti beruházás is. A magyar miniszter múlt év decemberében járt Pekingben, amikor találkozott kereskedelmi és a vasútügyi tárca vezetőivel - emlékeztet a CD.

Az újság a kínai vámhivatal adataira hivatkozva közli, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom 2010-ben elérte a 8,72 milliárd dollárt, vagyis 28 százalékkal bővült az előző évhez képest. Fellegi megjegyezte, hogy a Magyarország és Kína "hosszú távú pénzügyi együttműködésről tárgyal", de cáfolta, hogy Kína magyar államkötvényeket vásárlását tervezné.

A fejlesztési miniszter az interjúban még kitért azokra a fejlesztési elképzelésekre, amelyekben Kínának Magyarországon szerep juthat. Említette egy logisztikai központ létrehozását és egy cargo-reptér építését, amelyek - mint mondta - az ország és Kelet-Európa számára, valamint Kínának is fontosak lehetnek, hiszen kiváló lehetőséget teremtenének a kínai áruk terítésére Európában.

A magyar kormány az informatika és az IT infrastruktúra területén is együttműködést remél Kínával - jegyzik meg a cikkírók, amivel kapcsolatban Fellegi Tamás kiemelte a világ második legnagyobb távközlési berendezéseket gyártó vállalatának, a Huaweinek a befektetéseit, amellyel a vállalat "megteremti hosszú távú jelenlétét az országban". A CD cikke beszámol arról is, hogy a Wanhua Industrial Group február eleji 1,2 milliárd eurós tranzakciójával a Borsodchem fő tulajdonosa lett.

Az interjú szerzői cikkük végén néhány mondatban bemutatják a magyar fejlesztési minisztert, akit "Mr China"-nak neveznek, utalva arra, hogy Fellegi Tamás a magyar kormányban külön is felelőse a kínai kapcsolatoknak, s megjegyzik, hogy a miniszter - e minőségében - már négyszer járt Kínában. "Nagyon szeretem Kínát" - zárja a beszélgetést a miniszter, kifejtve, hogy lenyűgözte az ősi kultúra és a modernitás egyidejű jelenléte. Elismeréssel szólt még azokról az erőfeszítésekről is, amelyekkel Kína mai erős gazdaságát képes volt felépíteni.