A köztársasági elnök szerint a honvédelem rendkívül fontos megújuláson ment és megy keresztül. Egyfelől feladatainak közigazgatási, hadszervezési újragondolása, másfelől a közrendben, a közösségi életben és a nevelésben betöltött szerepének megerősítése zajlik. A magyar társadalomnak ma égető szüksége van olyan intézményekre, amelyek erejéhez, szakszerűségéhez és jó erkölcséhez nem fér kétség. Kellenek a biztos pontok, a rend támaszai - mondta Schmitt Pál.
Hende Csaba honvédelmi miniszter az értekezlet előtt elmondott beszédében kijelentette, hogy a Magyar Honvédség nemzeti intézmény. Mint elmondta: a tavalyi év rendkívül sikeres, egyúttal nagyon nehéz is volt: váratlan kihívásokkal kellett szembenézni, például azzal a helyzettel, amelyben a kormányváltás találta a honvédséget. A honvédséget rendkívül sok gond és baj szorongatja, de sikerült helytállni például a katasztrófahelyzetekben és a missziókban is - tette hozzá.
A miniszter szerint a legfontosabb feladat tavaly a honvédelem teljes megújításának megkezdése volt. Megkezdődött a korszerű haderőstruktúra és a képességfejlesztésre vonatkozó elképzelések kialakítása, a szükséges feltételek megteremtése.
Teljesen új, a NATO-val való együttműködést is egyszerűsítő, átlátható felső szintű vezetői struktúrát alakítottak ki a minisztériumban a vezérkarnál és a háttérintézményekben, és átalakították a tárca gazdasági rendszerét is.
Hende Csaba emlékeztetett, hogy a korrupció elleni harc jegyében felmondtak egy sor szerződést, amelyeken keresztül a honvédségnek szánt forrásokat "csapolták meg bizonyos jól körülhatárolható körök". Már eddig is sok megalapozott feljelentést tett a tárca, és a közeljövőben ezeket újabb feljelentések követik majd. Itt és most leszögezem, mindenki a törvény előtt fog felelni, akit korrupción érünk - hangsúlyozta.
Mint kiemelte: sikerült kétezer fősre bővíteni az önkéntes tartalékos rendszert, így az objektumvédelem visszakerült a "szürkegazdaságból" a honvédség feladatai közé. A miniszter szerint a jövő egyik legfontosabb kérdése a tisztképzés megújítása. Ennek keretében megkezdték a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen a tarthatatlan állapotok felszámolását; megalakult a Ludovika Zászlóalj, és erősödött a tisztképzés katonai jellege. Az érintett tárcákkal együttműködve megkezdték a közszolgálati egyetem kialakítását; az új állami elitegyetem 2012. január 1-jén elindíthatja képzéseit - sorolta Hende Csaba.
A miniszter szerint a honvédséget sem kerülték el a gazdasági válságból fakadó megszorítások, így az idén bár megemelt költségvetéssel, de kormány által zárolt tartalék miatt mégis kevesebb pénzből gazdálkodhat a tárca. A honvédelmi költségvetés nem éri el a 300 milliárd forintot, a fejlesztési elmaradás ennek a sokszorosa - mutatott rá. Ha pedig kifutó fegyverrendszereink cseréjére gondolunk, általában le is tesszük a tollat - fűzte hozzá. A miniszter szerint csak hosszú távú, elkötelezett építkezéssel lehet kikerülni ebből a helyzetből.
A tárca tervei között szerepel továbbá az új katonai életpályamodell bevezetése 2012. január 1-jével. Folytatódik az önkéntes tartalékos rendszer kialakítása, folytatják a missziós munkát, javítják az egyéni felszereléseket a csapatoknál is, és hamarosan átvehetik a Szent Korona, valamint a Sándor-palota őrzését a honvédek - mondta Hende Csaba.
Az értekezleten részt vettek az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának tagjai, a HM-szervezetek, a honvédség katonai szervezetei, a honvédelmi miniszter irányítása és felügyelete alá tartozó szervezetek parancsnokai és vezetői.
Cikk: | Többtucatnyi feljelentés várható a HM korrupciós ügyeiben |