A líbiai határ tunéziai oldalán egy menekülttábort keres fel Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára és Krisztalina Georgieva, a nemzetközi együttműködésért, humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős európai uniós biztos az uniós nagykövetek társaságában.
Az államtitkár az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta, hogy a látogatással szolidaritásukat fejezik ki, egyúttal felmérik, hogy milyen segítségre van szükség. Délután a magyar kormány is megteszi felajánlását - hangsúlyozta Győri Enikő. Elmondta azt is, hogy unió soros elnökeként Magyarország koordinációs feladatokat lát el. A Tripoliban maradt magyar nagykövetség hangolja össze az emberek kimentését Líbiából.
Már több, mint 150 ezren hagyták el Líbiát
A magyar külügyi közlemény emlékeztet, hogy a líbiai-tunéziai határt eddig több mint 77 ezer menekült lépte át, legtöbbjük egyiptomi vendégmunkás. Folyamatos hazajuttatásukról Egyiptom igyekszik gondoskodni, ennek ellenére komoly humanitárius válság alakult ki az átkelőhely környékén.
A líbiai határokat több mint 180 ezren érték el, és többségük már el is hagyta az észak-afrikai országot. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője szerint csaknem 77 és félezer ember a keleti határon át Egyiptomba távozott. Nagyjából ugyanennyien keltek át nyugaton Tunéziába, illetve további 30 ezer ember várakozik ott, hogy átjusson a szomszédos országba.
"A tagállamoknak is a zsebükbe kell nyúlni"
Győri Enikő az InfoRádiónak elmondta, hogy Krisztalina Georgieva társaságában tárgyalásokat folytat a tunéziai átmeneti kormány képviselőivel, majd ellátogatnak egy tunéziai táborba, ahol felmérik a menekültek helyzetét, a humanitárius segítségnyújtás lehetőségeit és kifejezik szolidaritásukat. Az államtitkárt elkísérte az útra Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat főigazgatója.
Győri Enikő közölte, hogy közös felhívást intéznek az államokhoz és a segélyszervezetekhez. Emellett meggyőződnek arról, hogy mi a helyzet, és a tunéziai kormány is elmondja, milyen segítségre számít - tette hozzá. Az államtitkár elmondta azt is, hogy a magyar nagykövetet nem hívják haza Tripoliból, a továbbiakban is koordinálja az evakuálással kapcsolatos tevékenységeket.
Pénzalapokat kell mozgósítani, a tagállamoknak a zsebükbe kell nyúlni, ami nehéz a jelenlegi gazdasági állapotok mellett, de szükséghelyzet idején muszáj segíteni - emelte ki Győri Enikő, aki közölte, hogy a magyar kormány is tesz majd felajánlást. "Ha nem lépünk időben, akkor óriási katasztrófa történik" - hangsúlyozta.
A líbiai-tunéziai határt eddig több mint 77 ezer menekült lépte át, legtöbbjük egyiptomi vendégmunkás. Folyamatos hazajuttatásukról Egyiptom igyekszik gondoskodni, ennek ellenére komoly humanitárius válság alakult ki az átkelőhely környékén, ahol tömegével várakoznak bebocsátásra a Líbiát elhagyni akarók, élelem, ivóvíz és alapvető higiénés feltételek nélkül. A tunéziai határvédelmi szervek folyamatosan fogadják az érkezőket, elhelyezésük azonban súlyos problémákat okoz.
Kettős segítségnyújtásra van szükség
Tunézia népe úgy érez, ahogy a magyarok érezhettek 1956-ban - mondta az észak-afrikai ország átmeneti kormányának külügyminisztere, Muldi Kefi a magyar EU-elnökségi honlap, az eu2011.hu szerint, amikor csütörtökön Tuniszban tárgyalt Győri Enikővel. Az EU-ügyekért felelős államtitkár bejelentette, hogy a soros magyar EU-elnökség megkezdte egy demokratikus átmenetről szóló konferencia szervezését.
Győri Enikő a megbeszéléseken az EU soros magyar elnöksége nevében kifejezte szolidaritását a tunéziai és más arab nemzetekkel; emlékeztetett arra, hogy Magyarország a két évtizeddel ezelőtti közép-európai demokratikus átmenet miatt is különleges rokonszenvvel viseltetik az észak-afrikai népek szabadságvágya iránt.
Az államtitkár a soros magyar EU-elnökség képviseletében, Krisztalina Georgieva humanitárius ügyi uniós biztossal közösen utazott Tunéziába, hogy tárgyaljon az átmeneti kormány képviselőivel és ellátogasson egy táborba a menekültek helyzetének és a humanitárius segítségnyújtás lehetőségeinek felmérésére.
Győri Enikő a magyar EU-elnökségi honlapnak elmondta: látogatásuk célja a tapasztalatgyűjtés, és annak megvizsgálása, milyen és mennyi segítségre van szükség. "Ahhoz, hogy a humanitárius katasztrófa elkerülhető legyen, kettős segítségnyújtásra van szükség. Mind az uniónak, mind a tagállamoknak ki kell venniük a részüket a munkából" - tette hozzá.
Az államtitkár arról is beszélt: a magyar elnökség, ahogy az uniós állampolgárok líbiai evakuálásánál, a továbbiakban is koordinálja az uniós válaszlépéseket. A líbiai magyar nagykövetség hivatalosan is ellátja az EU képviseletét az országban, és folyamatosan egyeztet az Európai Tanács elnökével, Herman Van Rompuyjel. Az elnök március 11-re rendkívüli tanácskozásra hívta össze az állam- és kormányfőket, hogy egyeztessenek a további lépésekről.
Győri Enikő és a bolgár biztos szállítóeszközöket kér az uniós tagállamoktól
Közös felhívásban kért szállítóeszközöket az európai uniós (EU-) tagországoktól Győri Enikő, EU-ügyekért felelős államtitkár és Krisztalina Georgieva humanitárius ügyi EU-biztos a Líbiából Tunéziába menekült tömegek továbbszállításának, hazajuttatásának elősegítésére - erről maga Győri Enikő tájékoztatta csütörtökön telefonon az MTI-t.
Győri Enikő és az EU-biztos szerda este érkezett Tuniszba, ahol csütörtökön megbeszélést folytattak a tunéziai ideiglenes kormány külügyminiszterével, majd a tunéziai-líbiai határ mellett felkerestek egy menekülttábort, hogy a helyszínen felmérjék a humanitárius helyzetet. Az államtitkár hangsúlyozta, a legsürgetőbb feladat a menekültek továbbjutásának elősegítése. A pénzügyi segítség is fontos, az Európai Bizottság 30 millió euróra emelte a menekülthullám okozta humanitárius válság megoldását célzó segélyt, amely a múlt héten még csak 3 millió euró, szerdán pedig 10 millió euró volt. Győri Enikő vészhelyzetként értékelte a tunéziai-libiai határon kialakult helyzetet. Helyszíni beszámolók szerint február 20. - a líbiai kormányellenes lázadás kitörése - óta mintegy 90 ezer ember menekült át Líbiából Tunéziába
Muldi Kefi tunéziai ideiglenes külügyminiszter is azt szorgalmazta a megbeszélésen, hogy segítsenek országának a menekültek evakuálásában. A tunéziai hatóságok mindent megtesznek ennek érdekében, a helyi lakosság is segít, de lassan erejük végére jutnak - számolt be a magyar politikus.
Győri Enikő a bolgár biztossal kiadott közös felhívásban kérte az uniós tagállamokat, ajánljanak fel szállítóeszközöket a menekültek továbbjuttatására. Buszokra van szükség, hogy a menekültek a határtól eljuthassanak a tunéziai kikötőkbe, repülőterekre, ott pedig hajókra és repülőgépekre, hogy tovább szállíthassák őket. Minél tovább kénytelenek a menekültek helyben várakozni, annál súlyosabb lesz a helyzet - hangsúlyozta az államtitkár.
Győri Enikő az általa felkeresett 12-15 ezer fős tábort rendezettnek találta, de a hatóságok szerint fennáll a járványveszély, és higiéniai problémák vannak. Az államtitkár szerint megjósolhatatlan, mekkora méretet ölt a menekültáradat a következő napokban. Az AFP jelentése szerint az európaiak - Franciaországgal az élen - csütörtökön megkezdték egy légihíd létesítését a Líbiából Tunéziába menekült egyiptomiak ezreinek hazajuttatása érdekében.
A soros magyar EU-elnökség felelősségéről szólva Győri Enikő elmondta, a magyar nagykövetség marad a líbiai fővárosban, ahol a magyar nagykövet koordinálja a teljes uniós tevékenységet. A tunéziai külügyminiszterrel folytatott megbeszélésen szó esett a jövőről is. Az államtitkár bejelentette, hogy a soros magyar EU-elnökség megkezdte egy demokratikus átmenetről szóló márciusi tunéziai konferencia szervezését.
Cikk: | Közösen vizsgálják a menekülthelyzetet Líbiában |
Cikk: | Barroso: Kadhafinak mennie kell! |
Cikk: | Orbán tájékoztatta Rompuyt a magyar elnökség tevékenységéről |