A politikus azt mondta: korábban szerettek volna előállni egy végleges megoldással, de az egyeztetések az érdekelt felekkel hosszabb előkészítést igényeltek. A kilakoltatási moratórium viszont április 15-e után is marad, megtalálják ennek a technikai módját - hangoztatta a politikus. A Széll Kálmán-terv - együtt az Új Széchenyi-tervvel - csaknem kétezer milliárd forint pluszforrást von be az átalakítani kívánt ágazatokba - már csak ezért sem érdemes megszorításokról beszéli a fideszes politikus szerint. Elhangzott: jövőre hatalmas közmunkaprogramok indulnak, a háttér kidolgozása három tárca bevonásával most is folyamatban van.
"Furcsa dolog megszorítócsomagról beszélni akkor, amikor 1900 milliárd forintnyi pluszforrást vonunk be azokba az ágazatokba, amelyek átszervezéséről a Széll Kálmán-tervben beszélünk - oktatási, egészségügyi, közigazgatás-átszervezési, közösségi közlekedési beruházásokra, fejlesztésekre, felújításokra ennyi plus forrást tartalmaz az Új Széchenyi-terv, ami együtt értelmezendő a Széll Kálmán-tervvel" - reagált a Heti Hírmondó összeállításában is felidézett ellenzéki pártkritikákra Szijjártó Péter.
Már csak azért is értelmetlen megszorításokról beszélni, mert a mostani kormányzat gazdaságpolitikája összeférhetetlen a megszorításokkal - ez a korszak a Gyurcsány-korszakkal lezárult - tette hozzá. Megszorítások tehát nem, de átszervezések vannak a Széll Kálmán-tervben. "Számos esetben azt láthatjuk, hogy a közpénzt úgy használták fel bizonyos területeken, hogy az állam és az emberek számára nem jól hasznosult" - mondta a szóvivő, rossz példaként említve a "diplomás munkanélküliek képzését" az egyetemeken, vagy a gyógyszerkassza közpénzeinek nagyvállalati lobbiérdekek szerinti szétosztását.
10 év alatt 70 százalékos foglalkoztatási ráta a cél
Hogyan lesznek új munkahelyek? A kormányzat egymillió új munkahelyet ígért tíz év távlatában. A munkaadók hiányolják a munkahelyteremtést - vetette fel a Heti Hírmondó. A munkahelyteremtés a kormányzat egyik legfontosabb célkitűzése, tíz éven belül a 70 százalékos foglalkoztatottsági rátát kell megcéloznia Magyarországnak - hangoztatta Szijjártó Péter. A munkahelyek teremtésére három utat vázolt a fideszes politikus. Egyfelől a beruházások további ösztönzése teremthet munkahelyeket. Ugyanezt a célt is szolgálja az államadósság és ezzel az országkockázat csökkenése, ami kamatcsökkentést jelent - ez pedig újabb forrásokat nyit a vállalkozások előtt új munkahelyek létrehozására. A harmadik útnak a közmunkaprogramokat jelölte meg a szóvivő.
A beruházásösztönzés kapcsán - ami a munkahelyteremtés egyik motorja lehet - a két új nagy autóipari beruházást említette Szijjártó - amelyek nem ezres, hanem tízezres nagyságrendben teremtenek közvetlenül és közvetve új munkahelyeket. Emellett az oktatási rendszer átszervezése is szükséges, pontosan annak érdekében, hogy ne legyen annyi munkanélküli - hangzott az interjúban. "Ha az oktatási rendszer és a munkaerőpiac igényei nem találkoznak egymással, ahogy most nem találkoznak, annak automatikusan emelkedő munkanélküliség a végeredménye" - hangoztatta a politikus.
Teljes cikk
Cikk: | Szijjártó: A munkából élés legyen a vonzóbb alternatíva |
Cikk: | "A nemzeti ügyek kormánya talpra állítja az országot" |
Cikk: | Szijjártó: Közel 2000 milliárd fejlesztésekre |