fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Rogán: Az állami cégek odafigyeltek a bérkompenzációra + videó, képek
2011. március 9., 13:21
Az állami vállalati kör túlnyomó részénél felelősségteljes gazdálkodás valósul meg, odafigyelnek az alacsony és középkeresetűek fizetésére, nettó munkabérére - emelte ki Rogán Antal, a bérmonitoring bizottság elnöke. Képgalériánk megtekinthető itt.

A Fidesz-KDNP képviselőcsoport bér- és adómonitoring bizottságot hozott létre, melynek az a feladata, hogy megvizsgálja, teljesültek-e az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) hozott megállapodások. A bizottság a szerdai napon a legnagyobb állami cégek képviselőit hallgatta meg. A találkozó után a bérmonitoring bizottság elnöke, Rogán Antal tájékoztatta a sajtó képviselőit.

Az állami cégek által foglalkoztatott 130 ezer munkavállaló szinte mindegyikénél megtörtént a bérkompenzáció - számolt be tapasztalatairól a bizottság elnöke. A cégek többsége törekedett arra, hogy alapvetően a bruttó 300 ezer forint alatti kategóriában emeljen bért, felső kategóriában csak nagyon kis mértékben történtek emelések. Sőt, olyan vállalat is akadt, ahol a legmagasabb keresetűek bérét csökkentették azért, hogy az alacsony keresetűekét emelhessék. Ez egyértelműen azt mutatja, hogy az állami vállalati kör túlnyomó részénél felelősségtejes gazdálkodás valósul meg, odafigyelnek az alacsony és középkeresetűek fizetésére, nettó munkabérére - húzta alá a képviselő. A politikus megjegyezte azonban, hogy a korábbi esztendőkben kiszervezett közfeladatok miatt az állami cégekkel szerződött vállalkozók által foglalkoztatottak esetében bérproblémák merültek fel, ami 3-4 ezer embert érint. Azoknál az állami vagy önkormányzati cégeknél, ahol komoly gazdálkodási probléma van, Rogán Antal szerint elfogadható, hogy csak március 1-i határidővel rendezzék a béreket. Egyedi helyzetek elképzelhetők - jegyezte meg.

A fideszes politikus beszámolt arról is, hogy 2010-re vonatkozóan adatokat kértek a Nemzeti Adó és Vámhivataltól arról, hogy mekkora volt a bérnövekedési ütem. Megállapítható, hogy a tavalyi évben a munkáltatók túlnyomó többsége januárban érdemben nem emelt bért, azok később történtek meg. Az adatokból az is látszik, hogy a munkáltatók 7,9 százalékkal emeltek bért a 2010-es esztendőben. Éppen ezért nem lehetetlen elvárás az, amit a bérmonitoring bizottság megfogalmazott, nevezetesen az, hogy a magyar munkáltatói kör 2011-ben a 4-6 százalékos ajánlásnak megfelelő bérnövekedést végrehajtsa az alacsony és középkeresetűekre koncentrálva.

Rogán Antal kitért arra is, hogy a bizottság olyan törvényjavaslattal is készül, amely 2014 januárjáig az állami támogatások folyósításánál, kedvezmények igénybevételénél kötelezettségként előírná, hogy figyelembe kell venni az OÉT-bérmegállapodást. Az alacsony és középkeresetűek védelmét szolgáló törvényjavaslatot a bizottság májusra szeretné elkészíteni, és még ebben a hónapban a Parlament elé kerülhet - tette hozzá. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy az adókedvezmények és a szuperbruttó kivezetése egyre kedvezőbb helyzetbe hozza a munkavállalókat. 2014. január 1-jétől az a helyzet alakulhat ki, hogy bármekkora báremelkedés következik be, azzal minden munkavállaló kivétel nélkül jól jár; "mindenkire igaz lesz, hogy a kézhez kapott ezer forint bruttó béremelésből 840 forint nála marad" - fejtette ki. Magyarország egy versenyképes adórendszer irányába tett egy jó lépést - szögezte le a képviselő.

Az elnök elmondta azt is, hogy a bizottság a következő alkalommal a kincstári körbe tartozó intézményeket tekinti át, ahova a köztisztviselők, közalkalmazottak tartoznak, ezután pedig a magánszférához tartozó legjelentősebb munkáltatókkal, elsősorban a kamarákkal találkoznak. Rogán Antal azt szeretné, hogy májusra a helyzet megnyugtatóan rendeződjön.

Rogán Antal a bérmonitoring bizottság legfontosabb feladatának azt tartja, hogy minél hamarabb elérjék, hogy az alacsony és középkeresetűeknél béremelés következzen be 2011-ben. A bérmonitoring bizottság az elmúlt hetekben 2425 megkeresést kapott. A bizottságot nagyrészt azok keresik meg, akik problémával szembesültek, de 30 százalékos arányban olyanok is akadtak, akik nettó bérnövekedésről számoltak be annak ellenére, hogy bruttó 300 ezer forint alatti a fizetésük - ismertette Rogán Antal.

A politikus köszönetet mondott mindenkinek, aki a bizottsághoz fordult. Minden egyes bejelentésre odafigyelünk, és nem adunk ki semmilyen személyes adatot - szögezte le a képviselő.

***

A bizottság részéről a találkozón részt vett Rogán Antal (elnök), Ágh Péter és Koszorús László, az állami tulajdonú vállalatok képviselői részéről Kóbor György, az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese, Schmidt Pál, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója, Rajnai Attila, a Magyar Posta Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese, Zsoldos Mariann, a MÁV Zrt. humán erőforrás igazgatója, az önkormányzati tulajdonú vállalatok képviselői részéről Bolla Tibor, a BKV Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese, az MNV Zrt. részéről Dr. Polacsek Csaba, a társasági portfólióért felelős főigazgatója, Csomós Éva, vezető szakmai titkár, Zana Tibor, társaságokért felelős igazgató, az MFB részéről pedig Dr. Seregi János, ügyvezető igazgató és Sári Attila, ügyvezető igazgató-helyettes volt ott.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Bér- és adómonitoring bizottság alakult
Cikk: A munkaadók sok területen nem hajtottak végre béremelést
Cikk: Rogán: A bérmegállapodás mindenkit kötelez