FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
"Európa versenyképesség szempontjából se szakadhasson többfelé"
A magyar EU-elnökség erősíteni kívánja a szolidaritást a pénzügyekben, felelősséget kíván vállalni a felzárkóztatásért, a kisebbségekért és a romákért, egység megteremtésére törekszik az energiapiacon, elő akarja mozdítani a makroregionális fejlesztést, figyelni akar a déli és a keleti szomszédságra egyaránt, valamint szolidaritást kíván mutatni az EU-bővítésre várókkal - hangsúlyozta Schmitt Pál köztársasági elnök szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén elhangzott beszédében.
Létrehozva: 2011. március 9., 13:40 | Utoljára frissítve: 2011. március 9., 13:41

"Az a tény, hogy ma Magyarországon minden a változás, a megújulás szükségszerűségéről szól, csak még fogékonyabbá tesz minket a közös európai jövő alakítására. Olyan tapasztalat birtokában vagyunk, amely világossá teszi, hogy vissza kell térni a közösségi érdekek hatékony képviseletéhez" - mondta az államfő.

A hallgatóság nagy tapssal üdvözölte, hogy Schmitt Pál a magyar alkotmányozási folyamatról szólva bejelentette: "az új magyar alkotmány emberi jogi fejezetéhez az Európai Alapjogi Chartát tekintjük zsinórmértéknek".

A nemzetközi politika időszerű kérdéseit érintve a magyar államfő kijelentette, hogy Magyarország különös érzékenységgel figyeli mindazt, ami az EU-tól délre, az arab világban zajlik.

"Egyetlen nép szabadságvágyát sem lehet a végletekig elnyomni. Az előbb-utóbb kitör onnan" - mondta.

Az államfő az Európai Unió közös feladatának nevezte azt, hogy megvédje saját állampolgárai érdekeit, és helyt álljon humanitárius kötelezettségeiben. "A maga eszközeivel a békés átalakulást, a szülőföldön való boldogulást támogassa" - tette hozzá.

A magyar EU-elnökségi prioritásokat áttekintve, a pénzügyeket illetően Schmitt az eurót használó országoktól azt kérte, hogy szerezzék vissza a közös pénzbe vetett bizalmat.

"Magyarország már most jó példával jár elöl, amikor lengyel barátainkhoz hasonlóan, készülő alkotmányában erős törvényi gátat szab az állami eladósodásnak. Hazám komoly kiadáscsökkentő intézkedésekre szánta el magát, hogy meglévő adósságait mérsékelje, a költségvetés hiányát az európai átlag alá szorítsa" - mondta ezzel kapcsolatban.

A köztársasági elnök kiemelte az uniós felzárkóztatási politika szerepét.

"Fontos, hogy Európa versenyképesség szempontjából se szakadhasson többfelé" - jegyezte meg.

Schmitt Pál szerint "sok mindent kell újragondolnunk, mert bebizonyosodott, hogy új európai életünket nem építettük elég biztos alapra. Európában is lezárulni látszik egy korszak, komoly útkeresés zajlik."

"Én vívó ember vagyok, ebben a sportban voltam olimpikon, nem idegen tőlem a kardok összekoccanásának fémes hangja. Mégsem gondolom, hogy ma az európai politika színterén abban kellene vitézkednünk, hogy ki tudja a másikat erőből kiszorítani, fölé kerekedni. Nem arra kaptunk a történelemtől felhatalmazást, hogy pusztán politikai sakkjátszmákat és taktikai presztízscsatákat vívjunk, hanem hogy egy ügyet szolgáljunk. (...) Az európaiaknak sikeres, győztes, erős Európára van szükségük. Olyan Európára, amely egyaránt alapoz az érdekek és az értékek közösségére, amelyben az egyes nemzetek is erősek" - hangsúlyozta a magyar köztársasági elnök.