- Katonai ügyészként dolgozott korábban. Szakmai szemmel nézve a honvédségi botránysorozatot, mi az álláspontja?
- A Katonai Ügyészség szerintem tavaly óriási hibát követett el, amikor a Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszterre tett terhelő vallomást követően még arra sem vette a fáradságot, hogy tanúként kihallgassa őt.
- Politikai befolyásolás történhetett?
- Ezt nem lehet kizárni. Mindenképpen furcsa, hogy az egykori minisztert sem a Fapál László volt közigazgatási államtitkárának lakáskiutalása, sem pedig az állítólagos, négymillió forintot rejtő whiskysdobozbotrány miatt nem idézték be. Eközben Fapált kihallgatták, meggyanúsították, előzetes letartóztatásba helyezték.
- A katonai ügyeken kívül a filozófusbotrány a média kedvenc témája. Ön egyértelműen kivívta a liberális értelmiségi kör haragját, nemzetközi vihart aratva. Előzetesen gondolt volna erre?
- Sajnos, a balliberális médiát és a külföldi véleményformálókat egyáltalán nem érdekli, hogy azok az emberek, akikről most beszélünk, feltehetően visszaéltek a közpénzekkel. Engem viszont ez érdekel. Az, hogy most filozófusokról beszélünk, lényegtelen, adott esetben ugyanígy vizsgálnám a közpénzekkel visszaélő ácsokat, történészeket, halbiológusokat, ha lennének ilyen ügyek. Tehát ebben az esetben egyáltalán nem azokról a személyekről van szó, akik magukból mártírokat csinálnak. Ezért sem értem Szőcs Géza kulturális államtitkár nyilatkozatát, amely szerint filozófusügyben körültekintőbben kellett volna eljárnunk. Egyébiránt én magam sem teszek közzé nyilatkozatot, és nem minősítem az államtitkár úr döntését például abban a kérdésben, hogy kit is nevezett ki a Műcsarnok élére. Minden alkalommal igyekszem hangsúlyozni, nem filozófusügyről, hanem büntetőügyről van szó, ezek az emberek sok százmillió forinttal károsíthatták meg a költségvetést.
Vállalkozóként úgy vettek részt állami pályázatokban, és jutottak hozzá a megbízási díjukhoz, hogy közben közalkalmazottként - ugyanabban a munkakörben - is felvették a fizetésüket. Bennünket pusztán az állami pályázati pénzek felhasználásának vizsgálata motivált. A pályázatokhoz köthető filozófusok konkrét neveivel először nem is voltunk tisztában. Kizárólag akkor értettük meg, hogy milyen köröket érintünk, amikor a baloldali sajtóorgánumok megindították rágalomhadjáratukat a kormánybiztosi tevékenységemmel kapcsolatban. Innen már csak egy lépés volt, hogy a külföldi értelmiségi körök - a magyar média által súlypontozott részek alapján - szintén negatív kritikával illessenek bennünket. Történt ez anélkül, hogy a munkám valódi természetéről minden részletre kiterjedően és alaposan tájékozódtak volna.
- A kultúráért felelős államtitkár reakciójából úgy tűnik, az elszámoltatási kormánybiztos nem csak liberális érdekköröket tud sérteni.
- Szőcs Géza úgy nyilatkozott, hogy nem jártam el kellő körültekintéssel. Mielőtt bármit mondott volna, meg kellett volna tekintenie a nálam lévő iratokat, hogy pontosan megérthesse, mi is a valódi helyzet. Ahogy azt a Magyar Hírlap korábban megírta, nyitottak vagyunk arra, hogy a minket bíráló német filozófusok is betekintést nyerjenek a dokumentumokba. A francia nagykövetségen, úgy tűnik, olvassák a lapjukat, mivel felajánlásunkra a követség első tanácsosa a kulturális tanácsossal együtt eljött hozzánk, és áttekintette a dokumentumokat. A rendőrség ezek alapján nyomozást rendelt el, mivel ők is úgy látják, hogy valami nem stimmel. A vizsgálatot nem mi kezdeményeztük, hanem az MTA Filozófiai Kutatóintézet új vezetése. Abszurd, ha valaki politikai leszámolásról beszél. Hat pályázatot vizsgáltunk meg, ebből négyben találtunk közpénzügyi visszaélésre utaló jeleket.
- Az emberek viszont azt mondják, ezek az ügyek eltörpülnek az előző évek milliárdos korrupciós botrányai mellett. Mi a helyzet ezekkel?
- Az előbbi említett botrányok szimbolikusak, hiszen sok ilyen "kis", néhány százmilliós tételből állt össze az a kép, amely az ország jelenlegi gazdasági helyzetét kiválóan illusztrálja. Ezeket összeadva rálelhetünk a költségvetésből hiányzó milliárdokra. Az elszámoltatást egyébként nem csak a milliárdos leleplezések teszik teljessé. Az erkölcs, illetve annak hiánya nem mérhető a pénzösszeg nagyságával.
- Az előző kormányok miniszterelnökeit, pénzügyminisztereit, gazdasági minisztereit felelősségre vonják?
- Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és Veres János legalább két elszámoltatási ügyben érintett lehet. A sukorói ügyben megállhat Bajnai és Gyurcsány felelőssége, míg Veres Jánost a moszkvai ingatlanpanamával vagy a kaszinókoncesszióval lehet kapcsolatba hozni. A jogállamiságot tiszteletben tartva kell lefolytatni a vizsgálatokat. Lehetek bármilyen zseniális elszámoltatási kormánybiztos, ha az ügyészség vagy a bíróság úgy látja, hogy ezekben az ügyekben nincs büntetőjogi felelősség, akkor nem tehetek semmit.
- A választók azonban türelmetlenek, sérti igazságérzetüket, hogy nem látják a felelősségre vonást.
- Megértem őket. Az elmúlt nyolc év nagyon kemény időszak volt az embereknek. Meg kell azonban adni a lehetőséget a nyomozó hatóságoknak, a bíróságoknak, hogy a jogszabályok szerint járjanak el és hozzák meg a döntéseiket. Egyébként az elmúlt időszak megmutatta, hogy a Gyurcsány-Bajnai-kormányok politikusainak neve konkrétan felmerült egy-egy büntetőügy kapcsán. Göncz Kingát tanúként hallgatták ki a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség eladása miatt, volt államtitkára, Fekszi Márta már gyanúsított. Draskovics Tibor, Veres János és Oszkó Péter a sukorói kaszinókoncessziós szerződésben lehet érintett. Ugyanakkor Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter neve most a honvédségi botrányok kapcsán bukkan fel, közigazgatási államtitkára, Fapál László pedig előzetesben is volt. Az elszámoltatásra időt kell adni ennek a kormánynak. Azért azt ki kell jelenteni, hogy az elmúlt húsz évhez képest a mi kormányzásunk alatt folyik a leghatékonyabban és legeredményesebben ez a munka.
- A hatékonyság abban az értelemben megkérdőjelezhető, hogy mára szinte mindenkit kiengedtek az előzetes letartóztatásból.
- Az igazságérzet és a jog objektivitása más kérdés, én sem értek egyet több ítélettel sem. Nem értem, hogy Tátrait - Veres János volt pénzügyi államtitkárát - miért nem helyezték előzetes letartóztatásba. Bábolnával kapcsolatban 365 milliós hűtlen kezeléssel gyanúsítják, gyanúsított Sukoró és a moszkvai kereskedelmi kirendeltség áron aluli eladása miatt is. Komoly büntetési tétellel sújtandó cselekmények ezek, mégis szabadlábon védekezhet. Félreértés ne essék, nem prejudikálom a bűnösségét. De az is teljesen elképesztő, hogy miközben a West Balkán szórakozóhely kapcsán egyértelműen megállapítható a felelősség kérdése a három tinédzser halála miatt, senki nincs előzetesben. Ugyanígy említhetném a vörösiszap-katasztrófát is, hiszen a Mal Zrt. vezetői is szabadlábon vannak. Véleményem szerint ezek rossz döntések. Az egész ország igazságérzete háborog, teljesen érthető okokból. Mégis bízom az ügyészség és a bíróság független döntéseiben. Nagyon remélem, hogy a bíróságok nem politikai játszmák színterévé fognak válni, hanem valóban felelősségteljesen, a jogállamiság szabályait maximális betartva döntenek bizonyos személyek bűnösségének megítélésekor.