ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A proletár himnuszt elnyomja a mártírok emlékezete"

Mansfeld Péter születésének hetvenedik évfordulóján - március 10-én -utcát kereszteltek a fiatal forradalmár tiszteletére. A csepeli Bajáki Ferenc utca átnevezésével - Németh Szilárd szavaival -, megtörtént az igazságszolgáltatás. A tanácsköztársasági népbiztos neve helyett méltó elnevezést kapott az az utca, ahol ma is ott áll az '56-os forradalom legifjabb mártírjának egykori iskolája, mely hamarosan szintén az ő nevét fogja viselni. Az eseményen jelen volt Mansfeld László a fiatal szabadságharcos fivére, Wittner Mária országgyűlési képviselő és Szilágyi Andor, a Mansfeld című film rendezője. A rendezvényen készült képgaléria megtekinthető itt.
Létrehozva: 2011. március 10., 21:01 | Utoljára frissítve: 2011. március 10., 22:37
nyomtat küld

Mansfeld Péter ma lenne hetven éves. Mégsem hetven évesen él az emlékezetünkben, hanem tinédzser pesti srácként, az '56-os forradalom szimbólumaként - mondta Németh Szilárd, polgármester Csepelen annak a szakmunkásképző iskolának az épülete előtt, ahol egykor a legifjabb magyar mártír tanult. Itt a Déli és Bajáki Ferenc utca sarkán azért gyűltünk össze, hogy Péternek Csepelen is igazságot szolgáltassunk - mondta Németh.

De márciusban nemcsak Mansfeld születésére emlékezünk, hanem a kivégzésére is. Hiszen 1959. március 21-én a tanácsköztársaság kikiáltásának évfordulóján - alig tíz nappal Péter tizennyolcadik születésnapja után - kivégezték a fiatal fiút - emlékeztetett a polgármester.

Határtalan cinizmus mind az, ami itt összesűrűsödött Csepelen. A tanácsköztársaság napján kivégzett fiatalember, akinek megvárták, hogy nagykorú legyen és utána megölhessék - mondta, hozzátéve: mind ez határtalanul gátlástalan rendszerre és emberekre utal, ezért is szeretnénk igazságot szolgáltatni. Ezért Bajáki Ferenc névtábláját levesszük erről az utcáról és Mansfeld Péterét helyezzük el - fogalmazott Csepel polgármestere.

Március 17-én pedig a képviselő testület rendkívüli ülésén előterjesztem, hogy ez az utca de jure is az ifjú forradalmár nevét viselje - hangsúlyozta Csepel vezetője. Erről a Fővárosi Közgyűlés fog dönteni, de nincs kétségem afelől, hogy a Tarlós István vezette közgyűlés hogyan dönt ebben a kérdésben- fűzte hozzá.

Németh Szilárd felhívta a figyelmet arra: az új csepeli önkormányzat életében ez az első utcanév-változtatás, de nem az utolsó. Van még adósságunk. Nem messze innen a gyár területén, a régi Hengerdombon még ott éktelenkedik a Munkásőr utca, de már nem sokáig - tett ígéretet a polgármester a hallgatóságnak.

"Az ítéletet hetvenkét órán belül végre kell hajtani!"

Elképzelhetetlen, hogy ez a pazar fiatalember, - aki örökre fiatal maradt, mert tizennyolc éves korában elvették az életét -, most hetvenéves lenne. Sokszor elképzelem, hogy neki is családja, felesége, gyerekei lennének, együtt élhetnénk boldogan, de a sors másképp rendelte el - kezdte emlékező beszédét Mansfeld László, az ifjú mártír öccse. Peti e falak közt koptatta a padot, ígéretes tehetség volt. Szüleinket arra buzdították a tanárok: taníttassák tovább, hogy hasznos állampolgára lehessen ennek az országnak. Petit szüleink mindig tisztességre, becsületre és nem utolsó sorban hazaszeretetre nevelték - mondta.

Amikor kitörtek a harcok Péter lement a Széna térre, hogy a ház lakóinak élelmet szerezzen. Szabó bácsi, a Széna téri parancsnok akkor azt mondta: ilyen gyerekekre van szükségünk - emlékezett vissza Mansfeld László. Persze a harcokban nem vehetett részt, ezért kisebb feladatokkal bízták meg, amit ő maradéktalanul teljesített. Élelmiszert, híreket, iratokat, lőszert és fegyvereket szállított a felkelőknek - idézte fel az öregúr a több mint fél évszázada történt eseményeket.

Mindig nyugtalan fiatalember volt, folyton járt az esze, mindig ki akart valamit találni. De az '56-os forradalom, amire Szabó bácsinak felesküdött, arra kötelezte, hogy a forradalom leverése után is folytassa a harcot, és márciusban újrakezdjék - emlékezett Mansfeld László. Hozzátéve: akkor még nem tudták, hogy Nagy Imrét és társait kivégezték.

Az ítélethirdetés után édesanyám idegösszeomlást kapott, de a bíró - Vágó Tibor - még utána kiáltott: "az ítéletet hetvenkét órán belül végre kell hajtani!" Ezzel is érzékeltetve, hogy itt nem gyerekjátékról van szó, itt bizony akasztás lesz - mondta az '56-os forradalom legfiatalabb mártírjának öccse.

Pétert 1959. március 21-én, a Tanácsköztársaság kikiáltásának negyvenedik évfordulóján a gyűjtőfogházban felakasztották. Ez egy előre kitervelt koncepciós per volt. Spiclik és besúgók rángatták bele az ügybe a bátyámat. Bíztatták őket, hogy ti még fiatalok vagytok, ez a rendszer meg már úgysem tart sokáig, és ha vége lesz, ti hősök lesztek. Valóban hős lett belőlük, de Péter az életével fizetett - mondta. 1989-ben, egy héttel a rendszerváltás után édesanyánk meghalt, de még megtudhatta, hogy Péter hol van eltemetve. Hogy hol kaparták el. Mert balkáni módon, hasra fektetve kaparták el, hogy még halálában se nézhessen a napvilág felé - mondta kissé elérzékenyülve Mansfeld László.

Emléküket megőrizzük, és a mostani fiataloknak elmondjuk, hogy milyen élet volt itt 1956-ban. Pétert föltámasztani nem tudjuk, csak az emlékét megőrizni. Őrizze hát emlékét utcanév, emléktábla, dokumentumfilm, mert Ő és társai értünk áldozták fel magukat- zárta beszédét Mansfeld László.

Azok emlékére, akik megjárták a magyar golgotát

Kik voltak az 1956-os forradalmárok példaképei? - tette fel a kérdést megemlékezése kezdetén Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője, '56-os szabadságharcos.

Természetesen az 1848-as szabadságharcosok. '48 és '56 forradalmának megtorlásának különös párhuzama a mai napig ható intelmeket hordoz magában. Hiszen a mártírok igazságának erejével kell kiharcolnunk gyermekeink és unokáink életképes, emberibb jövőjét - hangsúlyozta a képviselő.

Az 1848-as magyar mártírok könyvéből idézve Wittner kiemelte: Damjanich a hóhérától csak annyit kért, hogy vigyázzon szakállára, mert arra mindig nagyon ügyelt. Ezt olvasva óhatatlanul eszembe jutott, hogy Kati - kivégzése előtt -, azt mondta a hóhérjának: vigyázzon a hajára, mert most fésülködött - mondta a képviselő.

A politikus egy újabb párhuzamon keresztül még plasztikusabbá tette a két esemény hasonlóságát: a forradalom leverése után az osztrákok táncos mulatságot erőltettek a magyarokra.

Az első álarcosbálon egy fekete fátyolos nő jelent meg és minden magyarnak szétosztotta Sárosi Gyula Farsangi dal című költeményét. A vers nem kevés gúnnyal buzdít táncra és emlékezik meg a forradalom mártírjainak vesztőhelyeiről. És ma, ha a Széna térre tekintünk, mi áll azon a helyen, ahol egykor az '56-osok vérüket hullatták? Most is táncolnak a hősök csontjai felett. "Valakik akkor érted haltak, ki itt ma szórakozni fogsz" - utalt Wittner Mária a napjainkban a téren álló bevásárlóközpontra.

Mégis azt mondom, hogy törődni kell a múlttal, mert a '48-49-es és '56-os forradalom mártírjai a szabadságharcok leverése után végig járták a magyar golgotát - hangsúlyozta a politikus. Igen, sok áldozatot adtak már a haza szabadságáért. És a szabadság oltárán áldozta fel ifjú életét 1959 tavaszán Mansfeld Péter is. Aki nem bánta meg cselekedetét. Akinek megvárták tizennyolcadik évének betöltését, hogy hóhérai a gyűlölt tanácsköztársaság évfordulóján végezhessenek vele. Feláldozták fiatal életét a "vörös bitorlók oltárán". Még közönséget is vezényeltek ki, hogy gyönyörködhessenek az ifjú tizenhárom perces haláltusájában - emlékezett Wittner.

Aztán elvégeztetett... Most mégis itt van köztünk, együtt az 1849-es mártírokkal, mert a lelküket nem tudták megtörni. Már nincs felettük hatalmuk. Hiába harsogják proletár himnuszukat, mert elnyomja a mártírok emlékezete. Mert mindig lesznek, akik imába foglalják nevüket, és ez az ima az égig felér - mondta a képviselő.

Hozzátette: a szabadságharcokban mindig voltak kurucok és labancok, hazafiak és árulók, mártírok és hóhérok, ma sincs ez másként. Ma is ádáz küzdelem folyik a magyar nemzet sírásói és a haza féltői, megtartói között. Én mégis bízom abban, hogy imánk fel fog érni az égig, és a Magyarok Nagyasszonya meg fog védeni bennünket, de ezért nekünk is tenni kell - zárta beszédét a politikus.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések