FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
"Magyarnak lenni annyit jelent: szabadnak lenni"
Magyarnak lenni annyit jelent: szabadnak lenni - hangoztatta Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere kedden, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 163. évfordulóján a somogyi megyeszékhely főterét megtöltő tömeg előtt mondott ünnepi köszöntőjében.
Létrehozva: 2011. március 15., 13:54 | Utoljára frissítve: 2011. március 16., 11:13

"Éppen ezért e néphez, e nemzethez, e közösséghez tartozni gyakran ugyan áldozat, ám megtiszteltetés is (...) hiszen ott van örökségünkben 48 szabadságharca, a küzdés a közösségért, küzdés történelmünk legszebb emlékeiért, küzdés a gyermekeikért, családjaikért, nemzetükért" - tette hozzá a városvezető.

Az elmúlt másfél száz év alatt a világ kevés népe küzdött annyit a szabadságért, mint a magyar - hangsúlyozta, hozzátéve: "forradalmak, szabadságharcok, híres és hétköznapi hősök ezrei, tízezrei mutatták meg a világnak, hogy mit tud ez a nép, mire képes, ha bezárni akarják".

Szita Károly - párhuzamot vonva 1848 és 1990 között - a 12 pont bevezetését idézte: "Legyen béke, szabadság és egyetértés", majd e közös törekvés kapcsán azt hangsúlyozta, "igaz volt ez 48-ban, és igaz ez ma is".

"A szabadság olyan, mint a levegő, ha van, az természetes, ha nincs, hiányzik" - mondta beszédének elején a polgármester, majd Kaposvár jelenéről szólva úgy fogalmazott: "a kaposváriak tudják, mit jelent a szabad akarat, mert együtt élték, dolgozták végig az elmúlt két szabad évtizedet, amely alatt a város képe, hangulata, lehetőségei megváltoztak, megsokszorozódtak".

Kaposvár erős közösséggé vált, azt mutatja Magyarországból, ami igazán értékes, igazán eredeti: a közösség erejét, a kitartást, a munka elvégzésének képességét és tehetségét - jelentette ki Szita Károly. Arra is felhívta a figyelmet: közösen kell tenni azért, hogy "gyermekeink is megélhessék azt, hogy ha nem viselünk is nap mint nap nemzetiszínű szalagot, azért ott a kabát hajtókája alatt valahol legbelül létrejön az érzés, a hazához való tartozás érzése".

Az emlékünnepség zárásaként a résztvevők, köztük a megye és a város vezetői, pártok, civil szervezetek és intézmények képviselői koszorúkat és virágokat helyeztek el Kaposvár egykori országgyűlési képviselője, a város díszpolgára, Kossuth Lajos főtéren álló szobránál.