FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Európa számára elegendő, biztonságos és jó minőségű élelmiszert kell előállítani
Elfogadta az Európai Unió tagországainak agrárminiszteri tanácsa csütörtökön a közös uniós agrárpolitika jövőjével kapcsolatos magyar elnökségi következtetéseket - jelentette be a találkozót elnökként vezető Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nemzetközi sajtótájékoztatón Brüsszelben.
Létrehozva: 2011. március 17., 20:03 | Utoljára frissítve: 2011. március 18., 10:39

Leszögezte: "ez jó üzenet az európai polgároknak, a gazdáknak, mindazoknak, akik az európai vidéken élnek, (...) akiket a közös agrárpolitika bármilyen vonatkozásban érint, és (...) az erős Európa fogalomkörét közvetíti számunkra". Ez a téma a magyar elnökség legfontosabb programpontja volt az eddigi agrárminiszteri tárgyalásokon. Európa számára elegendő, biztonságos és jó minőségű élelmiszert kell előállítani elfogadható áron, úgy, hogy természeti erőforrásainkkal okosan gazdálkodjunk, vigyázzunk a környezetre, az éghajlatra, törődjünk az állatok jólétével, mindeközben pedig gondoskodjunk arról, hogy a vidéki térségek Európa teljes területén gyarapodjanak, és gazdaságilag életképesek maradjanak - hangoztatta a miniszter, összefoglalva a minősített többséggel elfogadott szöveg legfontosabb üzeneteit.

A sajtótájékoztatón Dacian Ciolos, az Európai Bizottság mezőgazdasági felelőse méltatta a magyar elnökségnek az iránymutatások kidolgozására tett erőfeszítéseit, és hangsúlyozta, hogy az ülésen született eredmények egyértelműen sikert jelentenek. A szöveg mindazonáltal nem minősül a miniszteri tanács egységes álláspontjának, miután hét ország - bár általánosságban egyetértett vele, de - egyes elemeit nem támogatta, egy tagállam pedig tartózkodott. Az MTI értesülései szerint a balti államokról, Nagy-Britanniáról, Svédországról, Dániáról, Máltáról és Görögországról van szó. Ciolos hangoztatta, hogy az elfogadott következtetések visszatükrözik az Európai Bizottság kiinduló előterjesztésének szellemiségét és főbb elemeit. Gazdaságilag versenyképesebb, fenntartható vidéki gazdálkodást biztosító, környezetbarát mezőgazdaság felé vezetnek a következtetések - szögezte le a román biztos.

Fazekas Sándor kiemelte: az uniós miniszterek fontosnak tartják, hogy hosszú távon fenntartható, termelékeny és versenyképes legyen az uniós agrárágazat. Emlékeztetett arra, hogy a közvetlen jövedelemtámogatások újraelosztásáról intenzív vitákat folytattak. A tanács arra a következtetésre jutott, hogy a támogatásokat a jövőben méltányosabban kell elosztani, és figyelembe kell venni az uniós költségvetés általános kereteit. Nyitottak a miniszterek az iránt is, hogy a támogatások célzottabbak legyenek - tette hozzá.

A magyar miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a közös agrárpolitika (KAP) zöldebbé tétele érdekében az ülés résztvevői támogatták, hogy a KAP része legyen a káros éghajlatváltozásra adott válaszoknak. Hozzáfűzte: ezáltal ösztönzik az innovációt is. A tanács szerinte bebizonyította elkötelezettségét amellett is, hogy a gazdálkodókat megfelelő eszközökkel vértezze fel arra, hogy megbirkózhassanak az árak és a bevételek ingadozásaiból eredő, egyre növekvő kockázatokkal. Ösztönzik továbbá azt a fellépést, amelynek révén vissza lehet fordítani azt a folyamatot, hogy a gazdálkodók részesedése egyre zsugorodik az élelmiszerláncon belüli jövedelmekből. Külön figyelmet kell fordítani az ifjú gazdálkodókra, mert rajtuk áll, hogy az EU képes lesz-e elegendő jó minőségű élelmiszert termelni - emelte még ki Fazekas Sándor.

Miután a magyar elnökségnek sikerült lezárnia a témát, következő lépésként az Európai Bizottság konkrét jogszabályjavaslatokat készít a reformokra. Ezeket a jelenlegi tervek szerint a végrehajtó testület ősszel terjeszti a tagországok elé.