fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Martonyi: Nem szabad engedni, hogy egy kormány rátámadjon saját népére
2011. március 21., 15:06
Közös nevezőre fognak jutni az uniós tagállamok Líbia ügyében, el fogják fogadni azt a közös dokumentumot, amely mindegyikük egyetértésével találkozik - jelentette ki Martonyi János hétfőn Brüsszelben, az EU-országok külügyminisztereinek tanácskozása alatt adott nyilatkozatában.

Egy olyan helyzetben, amikor nyilvánvaló eltérések vannak a tagállamok, akár nagy tagállamok megközelítése és álláspontja között, akkor is lehet közös nevezőre jutni, és akkor is tudjuk azt demonstrálni az európai közvéleménynek és általában véve a világnak, hogy igenis épülőben van a közös kül- és biztonságpolitikánk - mondta a magyar diplomácia irányítója.

Mint mondta, Magyarországgal együtt több tagállam van azon az állásponton, hogy a jelen helyzetben a lakosság megvédéséért viselt felelősség az elsőrendű szempont. Ha egy kormány rátámad saját népére, saját lakosságára, akkor ezt nem szabad engedni. Ilyen esetben a korszerű nemzetközi jogi gondolkodás szerint a be nem avatkozás tilalma és a szuverenitás elve háttérbe kell, hogy szoruljon, és előtérbe kerülnek az emberi jogok, előtérbe kerül a tömeges emberi jogsértés megakadályozása - mondta Martonyi. Történelmi jelentőségűnek nevezte az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973. számú határozatát, mert abban talán először fogalmazták meg világosan azt a tételt, hogy "adott helyzetben ez fontosabb, mint bármi más". A magyar külügyminiszter szerint ennek az elvnek felel meg az a katonai akció, amit néhány tagállam és nem tagállam megindított. Hangsúlyozta, hogy Magyarország politikailag támogatja a fellépést.

Katonai akciókban nem tudunk részt venni, adott esetben humanitárius segítségre készek vagyunk - tette hozzá Martonyi János. Elmondta azt is, hogy kedden hajnalban Cecilia Malmström EU-biztossal együtt Egyiptomba utazik, és a kairói megbeszéléseken túl ellátogatnak az egyiptomi-líbiai határra, ahol tájékozódnak a menekültügyi helyzetről.

A magyar külügyminiszter fontosnak minősítette, hogy a nap folyamán az Arab Liga - tisztázva a vasárnapi félreértéseket - világossá tette: továbbra is támogatja az akciót, és azt olyannak ítéli, mint ami összhangban áll a BT határozatával. Továbbra is az az EU egyik alapelve, "hogy az arab országokkal egyetértésben, együttesen, azok támogatásával cselekedjünk" - mondta.

Martonyi János szerint ha nem indultak volna meg a katonai csapások, akkor Bengáziban nagyon komoly vérfürdő lett volna. Ezt már sikerült megakadályozni, Kadhafi fegyveres erői nincsenek Bengáziban, és nem is valószínű a jelenlegi helyzetben, hogy ezt meg merjék kísérelni - vélekedett a külügyminiszter, aki, mint közölte, gratulált a brit és a francia diplomáciának a kezdeményező szerepért.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Líbia: a kormány támogatja az ENSZ határozatát
Cikk: A kormány egyetért a Líbia elleni légtérzárlati határozattal
Cikk: A Kadhafi-rezsim végleg elszigetelődött