FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Az európai területi társulás segítheti a határon átnyúló fejlesztéseket
Az európai területi társulás (ETT) intézménye az önkormányzatoknak, régióknak és államoknak ad együttműködési lehetőséget, a csoportosulás többi között munkahelyteremtő, közlekedési, környezetvédelmi, energiafelhasználási, kutatás-fejlesztési, oktatási-nevelési, kulturális, idegenforgalmi, szociális és sportcélokra alakítható - olvasható a tanácskozást szervező Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak (KIM) az MTI-hez hétfőn eljuttatott háttéranyagában.
Létrehozva: 2011. március 21., 19:21 | Utoljára frissítve: 2011. március 22., 10:27

A jogi személyiséggel felruházott ETT létrehozását az EU Régiók Bizottsága kezdeményezte 2006-ban, a társulás lehetőségével az uniós források hatékonyabb felhasználását is próbálta ösztönözni. Mivel az ETT-re vonatkozó jogi szabályozás minden tagállamban alkalmazandó, bárhol azonos feltételekkel hozható létre ilyen csoportosulás.

A magyar EU-elnökségnek egyik kiemelt témája a határ menti területi együttműködés. Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára korábban egy brüsszeli konferencián úgy fogalmazott, hogy Magyarország az európai területi társulások motorja akar lenni. Magyarországon három bejegyzett ETT van: Ister-Granum, Abaúj az Abaújban, Ung-Tisza-Túr-Sajó; Európában eddig mintegy tucatnyi alakult.

A konferencián kedden nyitó beszédet mond Szabó Erika, a KIM államtitkára, Mercedes Bresso, a Régiók Bizottságának elnöke, Gaspar Zarrias, a spanyol területi együttműködési és közigazgatási minisztérium államtitkára és Deutsch Tamás (Fidesz) néppárti európai parlamenti képviselő.