Mint írják: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Területi Közigazgatásért és Választásokért Felelős Államtitkársága "Európai Területi Társulás (ETT) és többszintű kormányzás" címmel szervezett konferenciát. A magyar uniós elnökségi félévhez kötődő kétnapos rendezvény (2011. március 22-23.) résztvevőit dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és közigazgatási és igazságügyi miniszter levélben köszöntötte.
A KIM minisztere az Európai Területi Társulást olyan együttműködési lehetőségnek nevezte, amely közelebb hozza egymáshoz az embereket, eszközt ad a gazdaságilag gyakran elmaradott és elszigetelt határtérségeknek a felzárkózáshoz. Transznacionális vetülete lehetővé teszi, hogy összekösse Európa széleit, hogy közlekedési folyosók, környezetvédelmi parkok létesüljenek azonos érdekek mentén. Teret nyit a közös egészségügyi szolgáltatásoknak közös kórházak üzemeltetésével - olvasható a kommünikében.
A közlemény szerint: Dr. Szabó Erika területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkár köszöntő beszédében azt mondta: a konferencia elsődleges célja, hogy a résztvevők közösen tekintsék át, azonosítsák és találjanak választ a területi együttműködéssel kapcsolatos globális kihívásokra. Hangsúlyozta: 2007-ben Magyarország ültette át elsőként nemzeti jogába az Európai Területi Társulásokról szóló uniós szabályozást, majd 2010-ben került sor a hazai szabályozás módosítására.
A KIM államtitkára előadásában kiemelte: jelenleg 4 hazai társulás működik Magyarországon, és további két, szlovák székhelyű ETT-ben vesznek részt magyar önkormányzatok. Ez a fajta aktivitás hazánkat európai uniós viszonylatban is az élmezőnybe emeli. Dr. Szabó Erika hangsúlyozta, hogy az Európai Tanács soros elnökeként Magyarország egyik prioritása, hogy az Európai Területi Társulásokról szóló szabályozás módosítása során érvényesüljenek a határ menti térségben élők együttműködését megkönnyítő szabályozási javaslatok.
Az Európai Területi Társulás olyan jogi eszköz, amely megteremti a közösség területi szervezeteinek hatékony együttműködési lehetőségeit. Különös jelentősége van a határ menti együttműködésekben, hiszen az Európai Unió lakosságának több mint 60%-a a határok menti régiókban él.
A konferencia másik kiemelt témája a többszintű kormányzás és a szubszidiaritás témája, melyet a konferencia résztvevői a konferencia zárónapján tárgyalnak. A XXI. század Európájában a többszintű kormányzás az egyik lehetséges eszköze a szubszidiaritás megvalósulásának, annak, hogy az állampolgárok közelebb kerüljenek az Európai Unió keretében zajló döntéshozatali mechanizmusokhoz. A témákhoz kapcsolódó különböző szekciókon belül az önkormányzati együttműködések, kormányzási modellek, az állampolgári részvétel erősítésének módszerei kerülnek ismertetésre - zárul a KIM közleménye.