fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hivatalosan és örökre törlik a díszpolgárok sorából Sztálint
2011. március 22., 19:21
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén napirendre kerülhet a hajléktalan-ellátó szervezetekkel kötött szerződések felmondása, díszpolgári címek visszavonása, a parkolási rendelet módosítása és a BKV tőkepótló támogatásának felhasználása is.

A főváros a benyújtott előterjesztés értelmében - nyolchónapos felmondási idővel - szerződést bontana a budapesti hajléktalan-ellátásban szerepet vállaló civil szervezetekkel.

Az LMP a javaslat miatt kedden sajtótájékoztatót tartott, arra figyelmeztetve, hogy a szervezetek szerint beláthatatlan következményekkel, akár több mint ezer ember utcára kerülésével járhat a megállapodások felmondása. Ugyanerre hívta fel a figyelmet a "Tízek" Hajléktalan Embereket Segítők Budapesti Tanácsa is keddi közleményében.

A városvezetés az előterjesztést az önkormányzat pénzügyi helyzetével, a "válságköltségvetéssel" indokolja. A javaslat szerint ugyanakkor az önkormányzat két civil szervezettel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Menhely Alapítvánnyal új közszolgálati szerződést kíván kötni a második félévben.

A közgyűlés várhatóan kilenc díszpolgárt töröl a város díszpolgárai közül. Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester azzal indokolja a cím megvonását célzó indítványt, hogy az érintettek a magyar szabadságharc és a demokrácia ellenségei voltak.

A felsoroltak között van Haynau osztrák hadvezér, Jellasics horvát bán, Windischgra:tz osztrák katonatiszt és Alexander von Bach osztrák belügyminiszter, valamint Ivan Paszkievics, az orosz hadsereg főparancsnoka 1849-ben, Felix Schwarzenberg osztrák miniszterelnök, Grünne Karl Ludwig osztrák tábornok és Karl Geringer osztrák császári biztos.

Az előterjesztő emlékeztet arra, hogy a városegyesítés előtt Buda és Pest városa külön adományozott díszpolgári címet. A főpolgármesteri előterjesztés arra is utal, hogy a 2004-ben született közgyűlési állásfoglalás - amely szerint "nem tekinthető díszpolgárnak Sztálin" - nem meríti ki a hivatalos törlés fogalmát.

Változik a díszpolgári cím adományozásáról szóló rendelet

A testület ugyanakkor várhatóan megváltoztatja a díszpolgári cím adományozásáról szóló rendeletét, és lehetővé teszi, hogy a jövőben ne csak élő személy kaphassa meg a díjat, hanem posztumusz is adományozható legyen.

A változtatásra azért van szükség, mert Tarlós István március 4-i sajtótájékoztatóján bejelentette: Elvis Presley-ről kívánnak teret elnevezni Budapesten, és díszpolgári címet is adományozni akarnak az amerikai zenésznek, aki 1956-ban kiállt a magyarok mellett.

A közgyűlés várható döntésének megfelelően a jövőben nem kell majd 25 évig várni arra, hogy egy személyről utcát nevezzenek el; a javaslat szerint ezt az időt 5 évre csökkentenék. A közgyűlés várhatóan módosítja a parkolási rendeletet is, amelynek értelmében csak azok a helyi lakosok kaphatnak parkolómatricát, akiknek nincs 30 napon túli pótdíjtartozása.

Mégsem utazhatnak ingyen a BKV-n a szolgálaton kívüli rendőrök

Öt ponton módosulna a szabályozás, emiatt a főpolgármester által kiadott ingyenes behajtási-várakozási engedélyek számát ötszázra növelik, és a Belügyminisztériumot is felveszik a kedvezményezettek listájára. Nem lenne kötelező a bankkártyás automaták telepítése, az ügyfélszolgálati irodák hosszabb nyitva tartással üzemelnének, és felülvizsgálnák a pesti alsó rakparton a parkolási díjakat is.

Várhatóan napirendre tűzik a BKV tőkepótló támogatásának felhasználásáról szóló javaslatot is. A BKV az előterjesztés szerint a 10 milliárd forint jelentős részét jármű- és pályafelújításra költené. Szó lesz a BKK tőkeemeléséről is; a Budapesti Közlekedési Központ azért kérte, hogy 250 millió forinttal növeljék a zrt. törzstőkéjét, mivel Vitézy Dávid vezérigazgató beszámolója szerint március végéig van pénzük.

A közgyűlés valószínűleg arról is dönt, hogy mégsem biztosít díjmentes utazást a BKV járművein a szolgálaton kívüli rendőröknek. A korábban meghozott rendeletet most azért vonják vissza, mert a rendőrség és a BKV nem tudott megegyezni arról, ki fizesse a szolgáltatás után járó általános forgalmi adót (áfát). A közgyűlés szerdai ülésén - a korábbi szándékokkal szemben - nem kerül napirendre sem a közterületek átnevezésének ügye, sem pedig a fővárosi kórházak jövőjének kérdése; várhatóan mindkét téma a következő, áprilisi testületi ülésen kerül a képviselők asztalára.

A Budapest portálon az önkormányzat már közzétette, hogy a Fővárosi Közgyűlés a következő rendkívüli ülését április 6-án tartja.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A demokrácia ellenségei nem lehetnek a Budapest díszpolgárai
Cikk: Haynaut és Jellasicsot is törlik a díszpolgárok sorából
Cikk: Közteret nevez el Elvis Presley-ről a Főváros