Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester azzal indokolja a cím megvonását célzó indítványt, hogy az érintettek a magyar szabadságharc és a demokrácia ellenségei voltak.
Az előterjesztés szerint "hivatalosan és örökre" törlik a díszpolgárok sorából a volt szovjet pártállami vezetőt, Sztálint. A felsoroltak között van Haynau osztrák hadvezér, Jellasics horvát bán, Windischgrätz osztrák tábornok és Alexander von Bach osztrák belügyminiszter, valamint Ivan Paszkievics, az orosz hadsereg főparancsnoka 1849-ben, Felix Schwarzenberg osztrák miniszterelnök, Karl Ludwig Grünne osztrák tábornok és Karl Geringer osztrák császári biztos.
A szocialista képviselők kétségbe vonták, hogy Sztálin díszpolgára-e egyáltalán a városnak, illetve, hogy van-e jogfolytonosság Budapest, valamint a korábbi Pest és Buda városok között.
Tarlós István ezután bejelentette: előző nap megtalálták azt az 1947. november 7-i, a székesfőváros díszközgyűlésén közfelkiáltással meghozott határozatot, amely kimondta Sztálinnak, a "Szovjetunió generalisszimuszának" díszpolgárságát. A főpolgármester közölte, így van jogalap van arra, hogy megvonják a díszpolgári címet.
Már a névadó halála után öt évvel lehet róla közterületet elnevezni
A Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése értelmében a korábbi huszonöt helyett elegendő lesz öt évnek eltelnie a névadó halála után, hogy közterületet nevezhessenek el róla. A képviselők arról is határoztak, hogy a jövőben egy személyről több kerületben is lehessen utcát elnevezni.
A testület a fideszes többség 21 igen szavazatával, két LMP-s képviselő ellenében és a szocialista frakció tartózkodása mellett fogadta el az erről szóló rendeletek módosítását. A közgyűlés emellett megváltoztatta a díszpolgári címek adományozásáról szóló szabályokat is, így a díszpolgári cím a jövőben posztumusz is adományozhatóvá válik.
A szocialista Bihary Gábor a javaslat vitájában elmondta: egyetértenek a közterület elnevezéseivel összefüggő időkorlátok megváltoztatásával, ugyanakkor ellenzik, hogy a jövőben egy személyről több kerületben is lehessen közterületet elnevezni.
Horváth Csaba, a fővárosi MSZP frakcióvezetője azt kezdeményezte, hogy egy közterület elnevezésekor kötelező legyen kikérni a helyi lakosok véleményét. Az ellenzéki képviselő kifogásolta továbbá, hogy a közgyűlés még mindig nem adott tájékoztatást az esetleges közterületi névváltozásokról.
Tarlós István válaszában azt kérdezte a szocialista képviselőktől, hogy az ő városvezetésük idején hányszor kérdezték meg a "népet" a közterületek névváltoztatása előtt.
Kiemelte: az utcanév-változásokról még egyetlen esetben sem született végleges döntés, és csupán egy hivatalos bejelentés történt arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia előtti teret ésszerű lenne Széchenyi Istvánról elnevezni.
A főpolgármester támogatásáról biztosította, és előterjesztőként a később elfogadott rendeletmódosítások szövegébe emelte azt a szocialisták által benyújtott javaslatot, amely szerint a közterületek díszpolgárokról történő elnevezése esetében nem kell alkalmazni az ötéves időkorlátozást.
Cikk: | Szerdán dönthetnek a díszpolgári címek visszavonásáról |