FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat Nyomtatás
Ablak bezárása
A főváros megemelte a BKK törzstőkéjét
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén megemelte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) törzstőkéjét 50 millió forintról 300 millió forintra.
Létrehozva: 2011. március 23., 15:35

György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes előterjesztését 20 igen, 2 nem és 11 tartózkodás mellett fogadták el. A BKK törzstőkéjének növelésére azért volt szükség, mert Vitézy Dávid vezérigazgató március 11-i beszámolója alapján a társaság mérleg szerinti eredménye 32 millió forintos veszteséget mutatott, a szervezetnek március végéig van még pénze. A törzstőkét 250 millió forinttal, 300 millióra emelik törzsrészvények kibocsátásával, emiatt a társaság alapító okiratát is módosítani kell.

A vitában Bihary Gábor (MSZP) azt mondta, arra számítottak, hogy a második félévben már működhet a rendszer, de ehhez a szervezeti átstrukturálást már be kellett volna fejezni. Az átalakítás lassabban megy, és többe kerül a tervezettnél - összegezte. Horváth Csaba frakcióvezető ehhez kapcsolódva azt hangsúlyozta, hogy a bizalom még tart, de látszik, hogy a BKK nem működik jól. Kitért arra is, hogy a kormány márciusra 19 milliárdos támogatást ígért, erről érdeklődött Tarlós István főpolgármesternél.

Losonczy Pál (Jobbik) azt mondta, elgondolkodtató, hogy öt hónappal az alapítás után már törzstőkét kell emelni. Ha elfogy a pénz, akkor újabb tőkeemelés lesz? - tette fel a kérdést. György István úgy válaszolt: tévedés, hogy hatszor többe kerül a BKK. Lépésről lépésre építik fel a rendszert, és annyi tőket juttatnak a cégbe, amennyi a feladatok ellátáshoz szükséges - mondta. A kormány a nyár elején vállalhatja át a BKV adósságállományát, és ha ez megtörténik, akkor a városnak még be kell tömnie egy tízmilliárdos finanszírozási lyukat.

Elmondta azt is, hogy a BKK és a BKV átalakításával kapcsolatban van lojalitás és bizalom, és azt szeretnék, ha az átszervezés legkésőbb az ősszel befejeződne. A BKK megalakulása óta a budapesti közlekedési intézményrendszer átalakításán dolgozik, és közreműködik több közlekedésszakmai feladat ellátásában is. Ezen kívül öt projektcsoport is működik a BKK-nál, ezek a többi között az FKF Zrt., a Parking Kft. és a Taxi Kft. átszervezésével, uniós projektekkel, illetve a BKK működési kereteinek megteremtésével foglalkoznak.