A miniszterelnök hétfőn jelenti be az alkotmányozásról szóló nemzeti konzultáció összegzését - közölte az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában Lázár János.
A képviselők részéről nagyon visszafogott érdeklődés mellett kezdődött meg az új alaptörvény vitája. Nem csak az ellenzékiek jó része hiányzik, hanem a kormánypártok képviselőinek is időnként csak harmada volt kíváncsi az alkotmányozásra. Pedig az alaptörvény Magyarország új alapra helyezését jeleni.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője elmondta, azért olyan sok a hiányzó a kormánypárti képviselők között, mert a plenáris ülés alkotmányozó üzemmódja ellenére a parlamenti bizottságok kedden és szerdán folyamatosan üléseznek, ráadásul a Fidesz-frakció felosztotta az időkeretet a frakción belül, lehetőséget biztosítva minden képviselőnek, hogy az általános, illetve a részletes vitában vegyen részt. A képviselők pedig egymás között felosztották, hogy ki mikor van jelen az ülésteremben. Tehát lényegében minden képviselő részt vesz a vitában.
"Minden képviselőtársam jelentkezett, hogy el kívánja mondani az alkotmány vitájában a saját álláspontját, illetve észrevételeket, sőt javaslatokat is megfogalmaznak. Módosító indítványok benyújtására március 28-ig van lehetőség" - mondta a frakcióvezető.
Két alaptörvény-koncepció van a ház előtt, a kormánypártoké és Szili Kataliné, vagyis a Szociális Unióé. Lázár János elmondta, még nem dőlt el, hogy a képviselőasszony javaslatából mit vesznek át. Hétfőn a Fidesz-KDNP Frakciószövetség ülését fogják megtárgyalni ezt a kérdést. "Az én megítélésem szerint lesznek pontok, amelyek általunk támogatottak lesznek."
Ami a nemzeti konzultáció keretében kiküldött kérdőíveket illeti: az Index arról írt tegnap, hogy a kérdőívre válaszolók nagy többsége, 85 százaléka elutasította a plusz szavazati jog lehetőségét. Lázár János "sem megerősíteni, sem megcáfolni" nem tudta ezt az adatot, de azt elmondta, hogy miként a társadalomban érzékelhetően nagy vitát váltott ki a családi szavazati jog, úgy nagy vitát váltott ki a parlamenti frakcióban is. "A rendelkezésre álló információk alapján is az látszik körvonalazódni, hogy a társadalom ebben a formában ma ezt nem tudja elfogadni." Azt nem hiszi, hogy a kérdés lekerül a napirendről, de úgy látja, annak az esélye, hogy ez az alkotmány rendelkezései között benne legyen, jelentősen csökkent.
"Ez a probléma azért került a nyugati társadalmakban napirendre, például Németországban 2004-ben, és 2005-ben azért volt erről óriási vita, mert az aktív korúaknak a száma folyamatosan csökken, és növekszik az inaktívak vagy eltartásra, társadalmi gondoskodásra szorulók száma, ezért ez jelentős befolyással bír a közpolitikára és a közpénzügyekre."
A mai sajtóhírek szerint újabb három fideszes képviselőről derült ki, hogy duplán vett fel költségtérítést. Lázár János elmondta, "erősen foglalkozik" azzal, hogy milyen megoldást tudna kínálni a frakció és a politikát figyelők számára. "A képviselőtársaim hibát követtek el, amiért nemcsak elnézéskéréssel tartoznak, hanem a Fidesz-frakció etikai szabályzata alapján a fölvett költségtérítés azonnali visszafizetése mellett több százezer forintos bírságot is fizetnek. De ez nem oldja meg a problémát."
Szerinte az a probléma, hogy Magyarországon a képviselői tiszteletdíjak nem átláthatóak. Miközben 231 ezer forint körül van egy parlamenti képviselő bruttó tiszteletdíja, több százezer forintot vesz fel a választókerületi pótlék, vagy költségtérítés címén. "Anélkül, hogy a képviselők jelenlegi bére emelkedne, rendbe kell tenni a parlamenti fizetéseket, úgy, hogy ez minden választópolgár számára átlátható legyen. Sem a tévedésekre, sem a visszaélésekre ne adjon lehetőséget. Április végén javaslatot fogunk erre tenni."
A frakcióvezető úgy látja, a képviselők juttatása összességében nem növekedhet, és nem is csökkenhet, mert a jelenlegi bérviszonyok talán a társadalom számára még elfogadhatóak, és a képviselők számára valamiféle függetlenség látszatát képesek garantálni. Ezért a béreket nem emelni akarják, hanem átláthatóvá tenni. Tehát ne legyen arra lehetőség, hogy bárki elfeledje, hogy hányszor veszi fel a költségtérítését, vagy visszaéljen a lehetőségekkel. Tehát ne választható, mérlegelhető kategóriák legyenek, különböző juttatások, hanem legyen egy fix bér, és világosan követhető legyen, hogy abból mennyi lesz a nettó kereset.