FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Navracsics: Júliustól nyilvánosak a közmunkaprogramok
Az első, mintaként szolgáló közmunkaprogramokat várhatóan július elsejével hozzák nyilvánosságra, és szeptembertől indulhatnak majd be - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön Veszprémben, egy gazdasági fórumon.
Létrehozva: 2011. március 25., 09:00

Január elsejétől pedig több szinten is lehetővé teszik közmunkások igénybe vételét - tette hozzá. Rámutatott: nem csak a nagy infrastrukturális építkezéseknél, hanem a mezőgazdaságban is mód nyílik közmunkások igénybe vételére. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: ma Magyarországon egymillióval kevesebben dolgoznak, mint például a hasonló méretű Csehországban, s erre a különbségre semmiféle ésszerű magyarázat nem található. A kormány kiemelt gazdaságpolitikai célja egymillió munkahely teremtése az elkövetkező tíz évben - emlékeztetett Navracsics Tibor.

Rámutatott arra: nem szükségszerűen új munkahelyekről van szó. A csehországi példánál maradva ugyanis az egymilliós különbség részben abból adódik, hogy nálunk kevesebben dolgoznak legálisan, mint ott. Szerinte a sikeres gazdaságpolitika nemcsak minőségi, hanem mennyiségi kérdés is. Kifejtette: nem csak az számít, hogy milyen képzettségű a munkaerő, és milyen a piaci eredményesség, hanem az is fontos, hányan dolgoznak. Többen több értéket tudnak előállítani - jegyezte meg.

A miniszterelnök-helyettes szerint a közgazdászok "rendre a társadalompolitika területére sorolják a demográfiát, miközben az egyik legégetőbb probléma gazdaságfejlesztési szempontból is. Szavai szerint felül kell vizsgálni a nyugdíjazás és segélyezés rendszerét, mert nálunk kimagaslóan nagy a "gazdasági inaktívak" aránya. Az uniós tagországok között az utolsó előtti helyen vagyunk (csupán Máltát előzzük meg) a lakosság gazdasági aktivitását tekintve.

Navracsics Tibor szerint a gazdaság fejlődése tartós és fenntartható pályára csak úgy állhat, ha az elkövetkező években "szépen, lassan elérjük" a 3-5 százalékos gazdasági növekedést. Rámutatott: az Új Széchenyi Terv és a Széll Kálmán Terv "azokat az alapvető elemeket kívánja biztosítani, amelyek a gazdaságban lévő pénz intenzívebb mozgását lehetővé teszik. Könnyebb legyen hozzáférni a fejlesztési pénzforrásokhoz, s hatékonyabban működjön az a közigazgatás, amely elbírálja a pályázatokat - sorolta a közigazgatási tárca vezetője.

Navracsics Tibor kitért arra is, hogy a természeti katasztrófa Japán gazdasági növekedési ütemét 3-4 százalékkal veti vissza, és ez kihat az Európai Unió gazdaságára is. Szerinte az uniós gazdasági növekedés kilátásait körülbelül 0,5 százalékkal kell lejjebb vinni, azaz nagyjából feleződik az előzetes prognózis. Ebben a helyzetben "hihetetlenül" felértékelődik egy ország politikai és gazdasági stabilitása, s Magyarországon a gazdasági stabilitás adott tényező - fogalmazott a vezető kormánypárti politikus.

A kormány a gazdaságpolitikai stabilitás, a "külső hitelesség" fenntartása jegyében rendelte el az idei évre 250 milliárd forint költségvetési összeg zárolását, amelyet biztonsági tartalékként tett félre - mondta a miniszterelnök-helyettes. Utalt arra is, hogy tavaly június óta összesen már 500 milliárd forintot "vettek ki" a kormányzati szférából, ugyanis tavaly is volt kétszer 120 milliárdos megszorítás. Ennek az volt a célja, hogy a 3,8 százalékos költségvetési hiányt tartani tudjuk, illetve átcsoportosítható legyen a vállalkozások számára adósságcsökkentésre - emlékeztetett Navracsics Tibor.

Nyikos Györgyi, a Nemzeti Fejlesztési minisztérium helyettes államtitkára a fórumon egyebek közt hangsúlyozta, hogy az elmúlt kilenc hónapban 596 milliárd forint uniós támogatást fizettek ki vállalkozásoknak. Megjegyezte: az azt megelőző 41 hónapban 940 milliárdot fizettek ki.