Fölháborító dolog az, hogy ma Magyarországon egymillió választópolgár fontosnak tartotta, hogy az alkotmányozás ügyében állást foglaljon, az LMP pedig nem tartja fontosnak, hogy parlamenti munkáját elvégezze, esküjének eleget tegyen - hangsúlyozta felszólalásában Lázár János. Magyarázatképpen hozzátette: "azt gondolom, hogy szemben állnak azzal az egymillió emberrel, aki elmondta a véleményét". Érdemes lenne ennek az egymillió embernek a nézetét tiszteletben tartani, már csak azért is, mert ez sokkal több ember, mint ahányan az ön pártjára szavaztak. Ha önöknek fontos az alkotmányozás, és képesek elmondani a véleményüket, jöjjenek vissza, és vegyenek részt a vitában. Adják be módosító indítványaikat, hiszen nem egy napirend előtti felszólalásban kell elmondani a kritikákat. Nem olyan lakossági fórumokat kell tartani, ahol három ember vesz részt - szögezte le a Fidesz frakcióvezetője.
Lázár János Mesterházy Attilához fordulva ugyancsak felháborítónak nevezte, hogy a szocialista párt figyelmen kívül hagyta egymillió ember véleményét, holott ez számára is intő példa kellene hogy legyen. Az MSZP frakcióvezetőjének Wittner Máriát ostorozó szavaira reagálva Lázár elmondta: az alkotmány a legnagyobb értékek között tartja számon a véleménynyilvánítás szabadságát, amit nem kívánnak semmilyen formában korlátozni. Ebbe a körbe - meggyőződésünk szerint - Wittner Mária véleménye is beletartozik -tette hozzá. Ez a szabadságjog abszolút és korlátozhatatlan Magyarországon, és ilyen is volt az elmúlt 20 évben. Tiszteletben kívánjuk tartani a következő időszakban is. Ez is világosan bizonyítja, hogy az önök aggályai kétségeket hagynak maguk után - szögezte le.
A Nemzeti Konzultációval kapcsolatban Lázár János hangsúlyozta: azok, akik válaszoltak, egyértelmű irányt szabtak az alkotmányozásnak, világos értékeket fogalmaztak meg, amelynek szerepeltetése kötelesség.
A családi szavazat tekintetében a fideszes politikus kiemelte: könnyen lehet, hogy kimarad az alkotmányból, de a következő 5-10 év legfontosabb társadalmi vitája előtt állunk.
Az életfogytiglan bevezetésének lehetőségéről Lázár elmondta: világos az állásfoglalás. A véleménynyilvánításokból egyértelműen látszik, hogy a tényleges életfogytiglan intézményét be kell emelni az alkotmányba. Ahogy a háromcsapás intézményével világos irányt szeretnénk szabni a magyar büntetőpolitikának, úgy szeretnénk a tulajdonvédelméhez és az önvédelemhez való jogot is beemelni az alkotmányos jogok közé - szögezte le.
Ezen módosításoktól azt várjuk, hogy a jogkövető magatartás elnyeri jutalmát, és le tudunk számolni a megélhetési bűnözéssel - zárta felszólalását a Fidesz frakcióvezetője.