A hajnalba nyúló, tízórás tárgyalások után kiadott nyilatkozatban az EU-tagországok kormányainak Tanácsát képviselő Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter közölte: az EU elnöksége olyan mandátummal tárgyalt, amely gyakorlatilag és jogilag kivitelezhető keretet teremtett volna a lehető legmagasabb élelmiszerbiztonsági előírások alkalmazásához, beleértve a klónozás tilalmát is élelmezési célokra. Az Európai Parlament azonban politikai megfontolásokból olyan megoldásba próbálta belekényszeríteni a Tanácsot, amelyet nem tudott elfogadni.
Az elnökség javaslata magában foglalta volna a klónozott állatok teljes nyomon követhetőségét, továbbá egy olyan címkézési rendszer fokozatos bevezetését, amely megkönnyítette volna a fogyasztók számára a választást - derül ki a szövegből. Az EP ugyanakkor "félrevezető és nem kivitelezhető" megoldást javasolt, amely "gyakorlatilag minden szelet sajt vagy szalámi esetében egy teljes családfa felállítását írta volna elő". Ez utóbbi az elnökség szerint a fogyasztókban hamis biztonságérzetet keltett volna, és azt a kockázatot is magában hordozná, hogy az EU kereskedelmi háborúba keveredik.
Az Európai Parlament tárgyalói ezzel szemben úgy vélték, hogy a Tanács nem vette figyelembe az európai közvéleményt és a fogyasztói érdekeket. Mivel a témáról így nem született megállapodás az előírt határidő, e hónap vége előtt, az unióban a jelenlegi szabályok maradnak érvényben, amelyek nem tiltják a klónozott állatoktól származó élelmiszerek forgalmazását, bár külön engedélyhez kötik azt.
Brüsszeli fogyasztóvédelmi szervezetek szerint a huzavonának, amelynek eredménytelensége hároméves erőfeszítés-sorozatnak vetett véget, végső soron a fogyasztók isszák meg a levét, a vitában az intézmények teljesen figyelmen kívül hagyták a lakosság érdekeit.