FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
EP-konferencia Brüsszelben a totalitarizmusról
|
|
Meg kell értetni az ifjú nemzedékekkel, hogy közös múlt nélkül a közös jövendő is elképzelhetetlen, Európa egységének megteremtése a történelmi múlt integrációját is megköveteli - jelentette ki Tőkés László erdélyi magyar képviselő, az Európai Parlament alelnöke az EP brüsszeli épületében Mit tudnak az európai fiatalok a totalitárius rezsimekről? címmel rendezett közmeghallgatáson, kedden. |
|
Létrehozva: 2011. március 29., 14:51 | Utoljára frissítve: 2011. március 29., 16:04 |
Az idősebb nemzedékek fejében is rendet kell teremteni ebben a tekintetben, mert különben torzan és hamisan adják át a múlt tényeit és következtetéseit az ifjúságnak - tette hozzá sajtónyilatkozatában a konferencián, amelyet Sandra Kalniete litván képviselővel és a szlovén néppárti delegációvezető Milan Zverrel közösen szervezett, és amelyen részt vett Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára is.
Tőkés László rámutatott: politikai érdekek is próbálnak beleszólni abba, hogy a posztkommunista országok hogyan próbálnak szembenézni a múlttal, rámutatni a valódi problémákra, "amelyek ma is mint egy háború után felszedetlen aknamező, úgy vannak jelen a volt kommunista társadalmakban".
A közmeghallgatás egyik előadója Schöpflin György (Fidesz) volt, aki az MTI-nek nyilatkozva egyebek között azt emelte ki: a fiatalok szempontjából nagyon fontos, hogy a témáról színes képet kapjanak, akár ellentétes véleményekből, amelyek alapján közelebb juthatnak a múlt problémáinak megértéséhez. Kiemelt a jelentősége annak, hogy mindenki megértse a totalitarizmust és annak az örökségét - hangoztatta a képviselő. Úgy fogalmazott: a társadalom számára katasztrófa a hatalom felhalmozása, beleértve azokat is, akik e hatalmat gyakorolják. Ahol monopolhatalom van, mindig vannak visszaélések - tette hozzá. Úgy vélekedett, a Nyugat egyik hibája, hogy sok esetben azt mondják: fontos a demokrácia, de a stabilitás még fontosabb.
Tőkés László hangoztatta: az ifjú nemzedékek sokszor még nem kellően tájékozottak ezekről a témákról. "Nagyon fontos, hogy a történelmi folytonosság megőrzéséhez és a jövőépítéshez szükséges múltfelfogásról gondoskodjunk egy olyan Európában, amely hajlamos az amnéziára" - fogalmazott. Ő is úgy vélte, hogy "a nyugatiak rövid emlékezetét is meg kell említeni": húsz évvel a vasfüggöny leomlása után hajlamosak elfelejteni, mi volt annak túloldalán. Hozzátette: ez a jövőre nézve is kihatással lehet, tovább kell küzdeni a kommunizmus visszahúzó örökségének továbbélése szempontjából. Az EP alelnöke sajtótájékoztatóján arról is beszélt: a kontinensen rendezni kell a totalitárius múltból is származó szembenállásokat, mert különben "illúziókra és homokra építjük az egyesült Európát".
Az arab világban most zajló eseményekkel kapcsolatban Tőkés László úgy vélte, hogy az arab és a volt kommunista diktatúrák bukásának időszaka között párhuzam vonható abban az értelemben is, hogy mindkettő rámutat arra: a múltat nem lehet szőnyeg alá söpörni, nem lehet letudni, igazság nélkül nincsen megbékélés. Fel kell fedni a titkosszolgálati levéltárakat, le kell vonni az abból az időből származó követeztetéseket, csak így lehet továbbhaladni a nemzetenkénti fejlődés és egy egyesült Európa irányába - szögezte le az erdélyi képviselő.