A japán erőműben történtek hasonló folyamatokat indítanak el az energiapolitikában, mint az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadás a biztonságpolitikában; az akkori merénylet 9/11 lett, a mostani katasztrófa 3/11 lesz - mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára, arra utalva, hogy a japán természeti katasztrófa március 11-én következett be. A tanácskozáson a zöldek az atomerőművek bezárását követelő "Állítsátok le őket, most" feliratú kitűzőket osztogattak.
A helyettes államtitkár a fukusimai nukleáris baleset energiapolitikai következményeiről tartott konferencián rámutatott: Fukusima előtt mindenki úgy gondolta, Európában reneszánszát fogja élni a nukleáris energia, amely a fosszilis energiahordozók felhasználásától a zöldgazdaság, a megújuló energiához vezető hídtechnológia lehet. Ez azonban a japán baleset következtében megváltozott - állapította meg.
Fukusima aláhúzta Magyarországon a zöldgazdaság fejlesztésének fontosságát és szükségszerűségét. Magyarország jelentős energiapolitikai kiszolgáltatottsága - az ország több mint 80 százalékban import-, elsősorban orosz forrásoktól függ, és az energiafogyasztás növekszik - komoly csapdát jelent, amelyből az atomenergia nélkül nem lehet szabadulni. Fontos kitörési pont lehet, hogy a kormány arra törekszik, 2020-ig egymillió új munkahelyet teremt, ebből 200 ezret a zöldgazdaságban - mondta Olajos Péter.
Cikk: | Szolidaritás és segítségnyújtás Japánnak |
Cikk: | Fellegi: Mindig és mindenhol legyen elegendő energia |