Szájer József a sajtótájékoztatón megköszönte mindazok segítségét, akik szavai szerint: ebben a "nagy nemzeti vállalkozásban" részt vettek, kitérve azokra a magyar állampolgárokra, aki vették a fáradtságot és idejükből áldozva kitöltötték és visszaküldték a kérdőívet. A postázott 8.093.000 kérdőívből március 31-ig 916.941 - azaz az összes 11.3 százaléka érkezett vissza. A válaszadók 45 százaléka fogalmazott meg egyéni véleményt - ismertette a politikus, aki mindezt a részvételi demokrácia iránt hozott komoly időáldozatnak nevezte.
Szájer József elmondta: a Nemzeti Konzultáció célja az volt, hogy azon állampolgárok álláspontját, akik érdeklődnek az alkotmányozás folyamata iránt meghallgassák. Nem pusztán egy igen, vagy egy nem erejéig, hanem részletekbe menően kikérjék bizonyos kérdésekre vonatkoztatva is az emberek részletes véleményét. Hozzátette: ezzel a formával a részvételi demokrácia új formáját választották, hiszen minden magyar állampolgárnak lehetősége és joga volt arra, hogy beleszóljon az alkotmányozás folyamatába. Ilyen módon az alaptörvény előkészítését sikerült messzemenően kiterjeszteni a 386 parlamenti képviselőn túlra.
A Nemzeti Konzultációs Testület vezetője megköszönte azok munkáját is, akik részt vettek az adatok feldolgozásában, külön köszönetét fejezve ki a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala munkatársainak.
A módosító indítványokban jelen van az emberek véleménye - emelte kis Szájer József, hozzáfűzve, az alaptörvény tervezett szövegébe, és a módosító indítványok szövegébe egyaránt beépítették a tizenkét kérdésre adott válaszokat, illetve az állampolgárok egyéni véleményeit.
A fideszes honatya sikeres folyamatnak nevezte a konzultációt, hiszen, mint mondta, Magyarország ilyen módon még soha nem vett részt saját alaptörvényének előkészítésében. Úgy folytatta: az az alaptörvény, amely most születik meg, amely ilyen széles társadalmi és polgári támogatáson nyugszik, példátlan a magyar történelemben. A beérkezett válaszok tükrözik azok véleményét, akik a szavukat hallatni akarták- mondta Szájer.
A kérdőívekre adott válaszok fognak iránymutatásul szolgálni az országgyűlési képviselőknek, arra vonatkozóan, milyen módon szavazzanak az alkotmányozás kérdésében - jelentette ki a Nemzeti Konzultációs Testület vezetője.
Szájer József arról is beszélt: az elkészítés folyamatában tanulmányozták a világ szinte összes alkotmányát, beleértve azt a 23 alaptörvényt, amely az elmúlt 20 évben került elfogadásra Európában. Ezek közül mindössze 10 esetében tartottak népszavazást - ismertette a politikus.
Arra a kérdésre, nem tartja-e kudarcnak, hogy adott esetben a baloldal képviselői, illetve más ellenzéki képviselők nem fognak felesküdni az új alkotmányra, Szájer József úgy válaszolt: nem örül annak, hogy vannak olyan politikusok Magyarországon, akik az ország legfontosabb törvényének elfogadásától saját elhatározásból, megfelelő indokok nélkül távol kívánnak maradni. Szájer mindezt alkotmányos sérelemnek, az alaptörvényhez való viszony "meglehetősen furcsa módjának" nevezte, hozzátéve: az MSZP-nek komoly problémája van az alkotmányossággal, hiszen ez magatartásukból világosan látszik.
A Nemzeti Konzultáció részletes eredményeiről itt olvashat!