fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Orbán: A kormány megvédi a szegényeket
2011. április 4., 11:28
Ma Magyarországon korlátozottak azok a források, amelyek a szegények megvédésére szolgálhatnak. Ebből fakadóan az energiakérdést legalább annyira szociális kérdésnek tekintem, mint gazdasági kérdésnek - mondta Orbán Viktor az ellenzéki kritikákra reagálva. A kormányfő viszontválaszában emellett beszélt a keleti partnerségi csúcstalálkozóról, a líbiai helyzetről, valamint az uniós adóharmonizáció kérdéséről.

A magyar elnökség úgy kerül összefüggésbe a külpolitikai ügyekkel, hogy annak a humanitárius segítségnyújtással és a menekültüggyel kapcsolatos kérdéseit kezeli - utalt a líbiai helyzetre parlamenti viszontválaszában Orbán Viktor. Magyarázatképpen hozzátette: éppen ezért látogatta a magyar külügyminiszter és az európai uniós ügyekért felelős államtitkár a Líbiával határos országok határátkelőhelyeit.

A keleti partnerségi csúcstalálkozóval kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy nem látja értelmét annak, hogy Budapest közlekedését, életét megbénítsák egy olyan rendezvénnyel, amelyről - mint mondta - mindenki tudja, hogy eleve kudarcra van ítélve. Emlékeztetett arra, hogy a keleti partnerség prágai csúcstalálkozójára csak a német kancellár ment el az európai nemzetek vezetői közül. Ráadásul az a helyzet, hogy amikor a keleti partnerségi csúcs egyetlen lehetséges időpontja a naptárba került, akkor még nem tudtuk, hogy a G8-ak ugyanarra a hétvégére teszik a találkozójukat - tette hozzá a kormányfő. A miniszterelnök elmondta, ezért kerestek egy másik időpontot, így lengyel-magyar társelnökség mellett a következő elnökség időszakában létrejöhet a találkozó.

Az energiakérdés szociális kérdés is

Magyarországnak versenyképességre van szüksége, ehhez csökkentenünk kell az államadósságunkat - szögezte le Orbán Viktor Schiffer András felszólalására reagálva. Hozzáfűzte: ehhez elengedhetetlen a költségvetési gazdálkodás ellenőrzése. Mint mondta, minél több energiát kell mozgósítani a gazdaság teljesítőképességének növelése érdekében, így munkahelyeket lehet teremteni, s ez a szociális feszültségeket is enyhíti majd. A miniszterelnök szerint ma Magyarországon korlátozottak azok a források, amelyek a szegények megvédésére szolgálhatnak. Ebből fakadóan az energiakérdést legalább annyira szociális kérdésnek tekintem, mint gazdasági kérdésnek - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: a kormány arra törekszik, hogy a szegény emberek rezsiköltségének fizetésükből kitett arányát csökkenteni.

Az adóharmonizációnak nincs köze a versenyképességhez

Az Európai Uniónak a társasági nyereségadóval kapcsolatos javaslata nincs összefüggésben az adóparadicsomok elleni küzdelemmel. A kormányfő emlékeztetett, a Nemzeti Konzultáció során elsöprő igennel válaszoltak az emberek arra a kérdésre, hogy közpénzeket fölhasználó vállalatok esetében ne írják-e elő, hogy csak átlátható vállalati struktúrájú vállalatok részére nyíljon-e tér.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy az unió saját elemzést készített arról, hogy a társasági adóalap konszolidációjának egyeztetése milyen következtetésekkel jár az egyes nemzetgazdaságokra nézve. Brüsszel szerint Magyarország körülbelül egy százaléknyi gazdasági növekedést veszítene, ami 50-70 ezer munkahely elveszítését jelentené - hangsúlyozta. Magyarázatképpen hozzáfűzte: az európai uniós adóharmonizációnak semmi köze a versenyképességhez.

A Homokhátság vízellátására a Széchenyi Tervben pályázatokat írtak ki - válaszolt Schiffer András felvetésére a miniszterelnök, hozzátéve: ipari szakmunkásoknak azonban csak az iparban tudnak munkát adni. Ha a külföldi, modern technológiát használó ipar nem érkezik meg az országba, akkor Kecskemétnek nem lesz adóbevétele és nem lesz Mercedes-gyára, Győrben pedig el lehet tekinteni több ezer munkahelytől - szögezte le. A miniszterelnök elmondta, egyszerre van szükség a magyar kis- és középvállalatokra, bővíteni kell a foglalkoztatást a mezőgazdaságban, közben az exportpiacokkal rendelkező nyugati ipari technológiát is be kell hozni az országba. Ezt a folyamatot egyben kell látni, egy-egy elem kiemelése félrevezető következtetésekre ad okot - fűzte hozzá.

Orbán Viktor emlékeztetett: a Széchenyi Tervet gazdasági konzultáció előzte meg, azért, hogy ne lehessen a politika számára láthatatlan egyetlen egy lehetséges kis-és középvállalkozói fejlesztési irány sem. A konzultáció segítségével összegyűjtötték a lehetséges irányokat, melyről a magyar gazdaság szereplői gondolják azt, hogy értelme van ott a gazdasági aktivitás növelésének - fejtette ki.

Orbán Viktor óvatosságra int atekintetben, hogy meg merjük mondani, hogy mire van szüksége más népeknek. A világon akkor közelítünk leginkább a békességhez és az egymás tiszteletét magába foglaló együttéléshez, ha minden nép olyan formában szervezheti meg az életét, hogy azt érzi: szabad - reagált Schiffer András beszédére.

Balczó képviselő szerint az a feladat, hogy Magyarország jó arcát mutassa. Én azzal is beérném már - az első három hónap tapasztalatai alapján -, ha Magyarország nem mutatna rosszabb arcot annál, mint ami van neki. És ha sikerül megmutatni, milyenek vagyunk, az már elegendő lesz - reagált kormányfő a jobbikos politikus szavaira, utalva a hazánkat ért nemtelen támadásokra. A miniszterelnök az uniós csatlakozásunk kapcsán leszögezte: összességében Magyarország számára több előnnyel jár a csatlakozás, mint a kívül maradás, ezért támogatták hazánk uniós tagságát.

A nehézségekkel való szembenézést nem lehet megúszni

A jobbikos politikus európai szemeszterrel kapcsolatos fenntartásaira válaszul Orbán Viktor elmondta: az uniós tagországok költségvetési politikáinak összehangolása elkerülhetetlen. Hamis adatszolgáltatásokkal, meghamisított költségvetésekkel nem lehet sikeres gazdaságpolitikát folytatni. Ilyen gyakorlat mellett Európa elveszíti az eurót, másodsorban el fogja veszíteni a gazdaságpolitikák összehangolásának a képességét, és végezetül el fogja veszíteni a kontinens a bizalmat, mely az egész uniós építmény alapja - fűzte hozzá. A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a versenyképesség nem azt jelenti a mostani kormánynak, mint az előzőnek. Ha versenyképességet akarunk, akkor adókat kell csökkentenünk - tette hozzá, megjegyezve: az adók mérséklése önmagában még nem tesz bennünket versenyképessé, ahhoz még több gazdaságpolitikai elemnek is társulnia kell.

Az elmúlt hónapok alapján Orbán Viktor szerint az egyik legfőbb tanulság, hogy a nehézségekkel való szembenézést nem lehet megúszni, a vitákat és a konfliktusokat vállalni kell, és becsülettel végig kell őket harcolni. Akik azt akarják elhitetni velünk, hogy félnünk kell a konfliktusoktól - és úgy tudjuk képviselni érdekeinket, megőrizni függetlenségünket, hogy behúzzunk fülünket, farkunkat - az az ember tudatlan, vagy más, nem magyar érdeket szolgál - szögezte le a kormányfő. "A szolgalelkűségnek soha sehol még más jutalma nem volt, mint a szolgaság. A történelem ebben nem ismer kivételt. Függetlenség és szabadság csak azoknak való, akik kiállnak érte és megharcolnak érte" - zárta beszédét a miniszterelnök.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Magyarország ki tud állni saját magáért és polgáraiért + képek + videó