FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Tehetséggondozási konferenciát tartanak csütörtöktől Budapesten
A konferencia célja, hogy a tehetséggondozás európai helyzetének áttekintésével jó gyakorlatokat és együttműködési lehetőségeket mutassanak be. A szervezők fel kívánják hívni a figyelmet arra, hogy a tehetségek segítése és fejlesztése egyaránt szolgálja a társadalmi mobilitást és a kohézió erősítését, ösztönzi a kreativitást, ezzel hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez és a versenyképesség javításához.
Létrehozva: 2011. április 6., 18:12 | Utoljára frissítve: 2011. április 7., 11:07

Magyarország kiemelten kezeli a tehetséggondozást, ezt az is mutatja, hogy 2008-ban a parlament 20 évre szóló, a tehetségek folyamatos, hosszú távú és biztonságos segítését szolgáló stratégiát fogadott el. Ez a Nemzeti Tehetségprogramban rögzített elvek és célok formájában jelenik meg. A tehetségprogram fő támogatója a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács. A tanács hozta létre azt az országos tehetséggondozási programot, a Magyar Géniusz Projektet, amelyet az EU strukturális és szociális alapja támogat.

Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár március végén, az uniós szakminiszterek informális, gödöllői találkozóján azt mondta, Magyarország oktatási rendszerének erősségéből tanulhat Európa, mivel az ország kiemelkedő eredményeket ért el egyebek mellett a zenei nevelésben, a sportoktatásban és a tehetséggondozásban.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program és az Oktatásért Közalapítvány által szervezett nemzetközi konferencia fővédnökei Hoffmann Rózsa és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A rendezvény előadói között lesz Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztos, Miroslaw Sielatycki, a lengyel oktatási minisztérium helyettes államtitkára, Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár és Lovassy Tamás, a Demján Sándor Alapítvány elnöke.

A szekcióüléseken egyebek mellett a tehetséges fiatalok mobilitásáról, a társadalmi felelősségvállalásról, a nagyvállalatok és a nagyvállalkozók szerepéről tanácskoznak, valamint arról, miként jelenik meg a tehetséggondozás a nemzetközi és európai stratégiai dokumentumokban, a tagállami intézkedésekben.

A konferencia programjának része az első európai tehetségnap is, amelyen az EU több tagállamában kezdeményezik tehetségfesztiválok szervezését. Együttműködési szándékát Nagy-Britannia, Románia, Németország és Lengyelország már jelezte. Olyan nemzetközi rendezvények hagyományát kívánják megteremteni Európában, amelyek ráirányítják a figyelmet a tehetséges emberekre és a tehetséggondozásra.