FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Orbán: Eljött a tettek ideje! + Képgaléria
|
|
A cigányság problémája hatalmas, nem pusztán néhány tagállam gondja - jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön, az Ötödik Európai Roma Platformon a Millenárison. A miniszterelnök szerint a Magyarországon élő romákat elsősorban a munkanélküliség és a mélyszegénység sújtja, éppen ezért közös erővel, uniós szinten kell tenni a problémák megoldása érdekében. Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár ugyanitt elmondta: a leszakadottaknak hinniük kell abban, hogy nem csak tárgyai lehetnek az integrációnak, hanem cselekvői, alkotói is. Járóka Lívia néppárti EP-képviselő köszöntőjében kiemelte: az unió jogi és pénzügyi szempontból csak keretet adhat, amit az országoknak maguknak kell majd tartalommal feltölteniük. Az eseményen felszólat Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, uniós biztos, aki azt mondta: a cél az, hogy a romák ne terhet, hanem lehetőséget jelentsenek. Tekintse meg az eseményen készült képeinket! |
|
Létrehozva: 2011. április 7., 17:08 | Utoljára frissítve: 2011. április 8., 06:41 |
Nem először veszek részt olyan konferencián, ahol felkészült szakemberek és politikusok gondolkodnak közösen a cigányok esélyeiről - kezdte beszédét Orbán Viktor. Mindez hozzájárult ahhoz, hogy tisztán lássak - fűzte hozzá. Mégis úgy tűnik, ezek az összejövetelek és az odaadó munka eddig nem hozta meg az áttörést - szögezte le, kiegészítve azzal: eddig nem lett a romáknak több munkája és jobb iskolai eredménye.
Reményre adhat okot, hogy jelenleg Magyarországon működik Európa legstabilabb kormányzata - folytatta Orbán. Történelmi lehetőségünk adódott a kétharmados felhatalmazással, hogy történelmi probléma kezelésére vállalkozzunk - tette hozzá. Kiemelte: a felelősség és a lehetőség mindig kéz a kézben jár. A lehetőséggel kapcsolatban kifejtette, keretmegállapodás köttetett a Farkas Flórián vezette Országos Roma Önkormányzat és a kormány között.
A kormányfő elmondta: e megállapodás léptéke kiérdemli a történelmi jelzőt. Kiemelte: a megállapodás szerint több mint százezer ember vehet részt a közmunkaprogramban és több mint tízezer roma fiatal szerezhet piacképes szakképesítést.
A miniszterelnök hangsúlyozta: már csak egyetlen dolgunk van, végrehajtani a kidolgozott programokat. Orbán Viktor köszöntőbeszédében kitért arra is, hogy a cigányság problémája hatalmas, nem pusztán néhány tagállam gondja. Szavai szerint mindez az egész európai közösség jövőjét befolyásolja.
Szólt arról is, a régi tagállamok nem ismerik, vagy mást gondolnak a cigányság helyzetéről. Magyarázatképpen kifejtette, hogy a Kelet-Közép-Európában élő romák letelepedtek és nem vándorló életformát folytatnak, mint a nyugat-európai roma társadalom. A nálunk élő romákat elsősorban a munkanélküliség és a mélyszegénység sújtja - húzta alá.
Az Európai Unió bővítésének utolsó két hullámával közös európai szintre emelkedett, ez az etnikai és szociális probléma. A miniszterelnök bizakodásának adott hangot, mint elmondta, jó úton haladunk, e problémahalmaz megértésében. Orbán Viktor méltatta Járóka Lívia néppárti képviselő teljesítményét, melyet a stratégia elfogadtatásában nyújtott.
A miniszterelnök hangsúlyozta: eljött a tettek ideje, hiszen a magyar elnökség ezt vállalta. Hozzátette, csak az unió mérete garantálja hogy kezelni tudjuk a cigányság határokon átívelő problémáit.
Első gondolatunk az emberiességé, hiszen vannak szomszédaink, gyermekeinknek osztálytársai, akik sajnálatos módon harmadik világbeli életszínvonalon élnek - állapította meg Orbán. Magyarázatképpen kifejtette: jóérzésű ember nem visel el ilyen feszültséget. Ezek a feszültségek egymás iránti bizalmatlansághoz, agresszióhoz és bűnözéshez vezetnek.
A miniszterelnök kiemelve a problémahalmaz gyakorlati vetületét úgy fogalmazott: a mélyszegénységben élő cigányok hiányoznak a válságokkal küzdő európai gazdaságoknak. Magyarázatképpen kifejtette: Európa határain belül is óriási emberi erőforrással rendelkezünk, a munkaerőhiányt ezért nem feltétlenül bevándorlókkal kell pótolni. Az Európai Unió tekintsen a cigányokra lehetőségként, s ne úgy, mint teherre. Ha hiszünk a magyar elnökség jelszavában - Erős Európa -, akkor közösen szembe tudunk szállni e történelmi kihívással - zárta szavait a miniszterelnök.
Bevonás, felzárkózás, integráció
Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár a roma legendáriumból idézett, mely szerint Isten legjobb lisztjéből sütötte az embert. Az elsőt túl korán vette ki a kemencéből, a másodikat túl későn, a harmadikat pont időben. Ebből lett a cigány ember - emelte ki. Az államtitkár szavai szerint a tanulság, hogy a liszt ugyanaz, ugyanabból az anyagból gyúrtak mindnyájunkat.
Balog Zoltán ünnepi beszédében aláhúzta: a tizenhárom magyarországi kisebbség államalkotó tényező. Így van ez most, és ezt követően is így lesz - szögezte le. Hozzátette: az ötvenhárom roma kisebbségi önkormányzati képviselő a mindenkori kormány potenciális partnere abban, hogy segítsék az együttélést.
Balog Zoltán elmondta: a több száz civil szervezet, az egyházak és iskolák, amelyek részt vesznek a roma integrációban, nem csak a cigányokért, hanem velük együtt dolgoznak.
Az államtitkár a romastratégia központi elemeként a bevonást, a felzárkóztatást és az integrációt jelölte meg. Hozzátette: célunk hogy esélyek teremjenek és azokat el is érjék. Hangsúlyozta: a leszakadottaknak hinniük kell abban, hogy nem csak tárgyai lehetnek az integrációnak, hanem cselekvői, alkotói is.
Balog Zoltán kijelentette: természetesen pénz, intézmények és ellenőrzés is kell a program végrehajtásához, de a siker eléréséhez leginkább az Emberre van szükség. Szólt a kultúra szerepéről is, amellyel kapcsolatban megjegyezte: az segít, hogy tudjuk honnan jöttünk és hogy hová megyünk.
Jelentős előrelépés az egységes romastratégia elfogadtatása
Pénteken - április 8-án -, negyvenedik alkalommal fogjuk ünnepelni a Nemzetközi Roma Napot, amely az elismerés és befogadás legnagyobb ünnepe nekünk - kezdte köszöntőjét Járóka Lívia néppárti EP-képviselő.
Az Európai Bizottság kedden nyilvánosságra hozott közleményében újabb lépést tett egy uniós koordinálású, de a helyi sajátosságokat is figyelembe vevő közös cselekvési terv felé vezető úton - mondta a politikus. Az unió, az integráció történetében először, 2008-ban jelölte meg célként az egységes romastratégia kialakítását. Az azóta eltelt három év során uniós intézkedések és dokumentumok sora jelezte, hogy a romák társadalmi befogadásának ügye egyre magasabb szintre kerül az EU napirendjén - emlékeztetett.
A magyar kormány, a tanácsi elnökségek sorában, elsőként teljes mértékben magáévá tette az unió legsúlyosabb emberi jogi problémájára adandó európai szintű választ. A romák társadalmi befogadását célzó uniós stratégiáról szóló jelentést 95 százalékos többséggel fogadta el az Európai Parlament, azt az Európai Bizottság is támogatta. Ez jelzi azt, hogy ez egy megalapozott dokumentum - hangsúlyozta.
Az Európai Bizottság által kiadott jelentésről Járóka Lívia elmondta: a dokumentum javasolja a stratégia végrehajtását koordináló nemzeti kapcsolattartók kijelölését, előrevetíti a pályázati eljárások erősítését, és felszólítja a tagállamokat egy világos mutatókon alapuló, szilárd ellenőrzési rendszer felállítására. További újdonságként említette a képviselő, hogy a bizottság ajánlása az unióhoz csatlakozni szándékozó országokat is be kívánja vonni a folyamatba.
Járóka Lívia leszögezte: bár nem hibátlan a dokumentum, mégis jelentős előrelépést jelent a probléma kezelésében. Elsősorban a tagállamok felelőssége, hogy állampolgáraik számára biztosítsák az alapvető emberi jogokat, a létbiztonságot és a megélhetést - emelte ki, magyarázatképp hozzátéve: az unió jogi és pénzügyi szempontból csak keretet adhat, amit az országoknak maguknak kell majd tartalommal feltölteniük. Így az Európai Romastratégia egyfajta szakmai minimumot teremt meg: amely nyílt kötelezettség vállalást, összehangolt cselekvést, és közösségi együttműködést kell, hogy jelentsen - zárta köszöntőjét a néppárti képviselő.
Reding: Európa egyesítette erőit a romák problémáinak megoldásáért
Az Európai Roma Platform első napján a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztos kifejtette: a magyar soros elnökség sokat tett azért, hogy az EU napirendre vegye a romák integrációját. Viviane Reding szerint sokat dolgozott az ügyért az Európai Parlament és a bizottság is; a tagállamoknak is előre kell lépniük a kérdésben, mert mindegyik tagállamban élnek romák - emlékeztetett. A biztos közölte: az Európában élő roma gyermekek mindössze 42 százaléka jár általános iskolába, a többieket - mint mondta - "nem készítjük fel az életre".