FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Martonyi: Meg kell keresni a békés politikai megoldás lehetőségét
|
|
Továbbra is érvényes az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata, amely elég világosan megmondja, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezetőnek távoznia kell a hatalomból, ugyanakkor pedig közös érdek az is, hogy békés politikai megoldás szülessen - hangsúlyozta Martonyi János kedden Luxembourgban, az uniós országok külügyminisztereinek tanácskozása előtt. |
|
Létrehozva: 2011. április 12., 15:01 |
A politikai megoldás első szakasza az lenne, ha azonnali és mindenki által tiszteletben tartott tűzszünet lépne életbe Líbiában - mondta a magyar külügyi tárca vezetője az MTI-nek. Mint megjegyezte, az eddigi tapasztalatok rosszak, hiszen Kadhafi már kétszer hirdetett tűzszünetet, de azt egyik alkalommal sem tartotta be.
A nemzetközi közösség líbiai beavatkozásának az volt, és most is az a célja Martonyi szerint, hogy megakadályozzák a polgári lakossággal szembeni agressziót. A miniszter ma is helyesli a beavatkozást, mert - mutatott rá - a nemzetközi közösség felelősséget visel a polgári lakosság oltalmazásáért.
"Most viszont meg kell keresni a békés politikai megoldás lehetőségét" - tette hozzá. Megerősítette, hogy ha ENSZ-felkérésre az EU katonai eszközökkel is biztosított humanitárius akciót indít Líbiában, akkor erre az esetre Magyarország egészségügyi csoportot tud felajánlani.
"Emellett NATO-beli feladatainknak is eleget teszünk" - mondta Martonyi János. A külügyminiszterek tanácskozása előtt Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is arról a kettős célkitűzésről beszélt újságíróknak, hogy egyfelől tűzszünetre, másfelől Kadhafi távozására van szükség.
William Hague brit külügyminiszter ugyanakkor a tanácskozásra érkezve azt mondta, hogy a líbiai polgári lakosság védelme érdekében a NATO-nak fokoznia kell katonai erőfeszítéseit. Közölte, hogy hazája további harci gépeket irányított a líbiai térségbe, amelyek képesek eltalálni a lakosságot fenyegető földi célpontokat.
"Az utóbbi három hét során a NATO és szövetségesei Kadhafi erőivel harcolva több ezer életet mentettek meg, beleértve Bengázi lakosságát is" - hangsúlyozta Hague. Szerinte "nagyon sok dolog történt ugyan Líbia érdekében, de világos, hogy ennél többre van szükség". Úgy vélekedett, hogy tűzszünet csak akkor lehetséges, ha visszavonják Kadhafi csapatait azokról a településekről, ahol ezek a csapatok támadják a lakosságot. Az esetleges tűzszünetet a brit diplomácia irányítója szerint az ENSZ-nek kell felügyelnie. A miniszterek luxembourgi tanácskozását kezdő közös munkaebéden részt vettek a líbiai felkelők bengázi székhelyű átmeneti tanácsának a képviselői is.