FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Adatvédelmi keretegyezmény: megkezdődtek a tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Államok között
|
|
Hivatalosan is megkezdődnek a tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Államok között egy átfogó adatvédelmi keretegyezményről - jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter az EU-Amerikai Egyesült Államok bel- és igazságügy-miniszteri találkozó előtt csütörtökön Gödöllőn. |
|
Létrehozva: 2011. április 14., 11:28 | Utoljára frissítve: 2011. április 14., 11:35 |
Az EU és az Egyesült Államok bel- és igazságügyi együttműködésének aktuális kérdéseiről tárgyalnak a soros magyar elnökség szakminiszterei és az EU érintett biztosai az amerikai belbiztonsági, illetve igazságügyi tárca vezetőjével. A félévente megrendezett tanácskozás fókuszában a bűnügyi és civil ügyeket érintő igazságügyi együttműködés, az adatvédelmi megállapodásról szóló tárgyalások, továbbá a számítógépes bűnözés visszaszorításának lehetőségei és a migrációval kapcsolatos kérdések állnak.
Navracsics Tibor magyar újságíróknak elmondta: az Európai Unió és az Egyesült Államok immár 18 éve tart rendszeres találkozókat a bel- és igazságügyi együttműködés időszerű kérdéseiről. A mostani egyeztetések jelentőségét az adatvédelmi keretegyezményen kívül az adja, hogy folytatódik az egyeztetés az utasokkal kapcsolatos adatcsere-egyezményről - tette hozzá. A miniszterelnök-helyettes az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: az Egyesült Államok és az Európai Unió között azért van szükség fokozottabb kooperációra a kiberbűnözés terén, mert minden EU-tagállam, köztük Magyarország is tanúja annak, hogy egy határokon átívelő nemzetközi bűncselekményfajtáról van szó. Nemzetközi egyezményekre és összehangolt együttműködésre van szükség, hogy egységesen lehessen fellépni, tekintet nélkül arra, melyik országban követik el a számítógépes bűncselekményt - mutatott rá.
Navracsics Tibor a rendezendő kérdések között említette: pontosan definiálni kell, önálló bűncselekmény-kategóriának minősül-e a számítógéppel elkövetett bűncselekmény, és tisztázni kell azt is, hogyan kell kezelni a lopott identitással elkövetett bűncselekményeket. "Az előkészítés szakaszában vagyunk" - tette hozzá, megjegyezve, hogy az egyeztetések alapja a számítógépes bűnözéssel kapcsolatos 2001-es budapesti egyezmény, amelyet a kor követelményeihez igazítva tovább kell fejleszteni, az elmúlt évtizedben az internetes bűnözés ugyanis mennyiségileg és minőségileg is új dimenziót nyert.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter az MTI azon kérdésére válaszolva, hogy milyen együttműködés merülhet fel a külföldi szerverekről működtetett, jogsértő tartalmakat közlő portálok elleni fellépésben, kifejtette: az amerikai fél tágan értelmezi a szólás-, illetve információszabadságot. Az Európában egyre inkább teret nyerő és a közfelfogás részévé váló szabályozás - hogy tudniillik nem minden tartalom közlése engedhető meg az internetes tartalomszolgáltatásban - "az Egyesült Államokban még úgy tűnik, hogy várat magára" - mondta. A miniszter az EU-elnökség hivatalos közvetítőjének elmondta: elképzelhető, hogy a találkozón felmerül a lengyel vízumkérdés is, a lengyelek ugyanis a magyarokkal szemben csak vízummal utazhatnak be az Egyesült Államokba.
Magyar részről a miniszterelnök-helyettesen kívül Pintér Sándor belügyminiszter vesz részt az egyeztetésen a Grassalkovich-kastélyban, az EU-t Cecilia Malmström és Viviane Reding bel-, illetve igazságügyi biztos képviseli. Az EU következő félévi soros elnöke, Lengyelország nevében Jerzy Miller belügy-, valamint Krzysztof Kwiatkowski igazságügy-miniszter tárgyal. Az Egyesült Államokat Janet Napolitano belbiztonsági és Eric Holder igazságügy-miniszter képviseli. Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a találkozó előtt elmondta: amerikai delegáció első ízben ül tárgyalóasztalhoz a 2011 első félévi soros magyar EU-elnökség rendezvényén.